YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişiklik
Dikkat! Sağlık Uygulama Tebliği'nde değişiklik
01 Eylül 2014 00:41
Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Sağlık Uygulama Tebliği'nde (SUT) Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu bulunması halinde bu ülkede bulunanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin acil haller hariç sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından aldığı sağlık hizmetinin bedelini karşılamayacak.

Buna göre, yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyesi tarafından verilen 18 yaşını doldurmamış çocuklar hariç olmak üzere; SUT eki EK-2/B ve EK-2/C Listesindeki 618200-P618200 kodlu "Koklear implant yerleştirilmesi" işlemi için ilave ücret alınabilir. Ayrıca Yükseköğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında (vakıf üniversiteleri hariç) öğretim üyesi tarafından verilen SUT'un 2.1.1 numaralı maddesi kapsamındaki sağlık hizmetleri ve kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler için de ilave ücret alınabilecek.

KKTC, SGK ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucusu bulunması halinde, geçici ya da sürekli görevle bu ülkede bulunanlar ile bakmakla yükümlü olduğu kişilerin acil haller hariç sözleşmesiz sağlık hizmeti sunucularından alınan sağlık hizmeti bedelleri SGK tarafından karşılanmayacak.

Yurt dışı tedavi sağlık kurulu raporu başlığı altında, raporları teyit edecek hastaneler hangileri olduğuna netlik kazandırıldı. Böylece düzenlenen sağlık kurulu raporları Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve İzmir Yenişehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinden herhangi biri tarafından teyit edilecek ve sonrasında Sağlık Bakanlığınca onaylanacak.

 

AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler