YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! kalp krizi habercisi
Dikkat! kalp krizi habercisi
16 Eylül 2011 17:47
Göz kapaklarındaki bu belirtiler, kalp krizinin habercisi olabilir.

Göz kapaklarındaki sarı çizgilerin kalp krizi ya da başka hastalıkların göstergesi olabileceği açıklandı.

Danimarkalı uzmanlar, ''ksantelazma'' (göz kapağı derisindeki kabarıklık ya da sarı renkli lekeler) hastalarının kalp krizi geçirme riskinin normal insanlara göre yüzde 48 daha fazla olduğunu ortaya koydu.

Tıp dergisi BMJ'nin internet sitesinde yayımlanan araştırmada, çoğunlukla kolesterol probleminden kaynaklanan ksantelazmanın, vücudun çeşitli bölgelerindeki yağlanma artışına işaret edebileceği belirtildi.

Danimarka'daki Herlev Hastanesi'nden uzmanların yürüttüğü araştırma kapsamında, yüzde 4,4'ü ksantelazma hastası olan 12 bin 745 kişi 1970'li yıllardan itibaren izlenmeye başlandı. Araştırmanın başlangıcından bu yana geçen otuz yılın sonunda, bu kişilerin bin 872'sinin kalp krizi geçirdiği, 3 bin 699'unun kalp hastalığına yakalandığı, 8 bin 507'sinin ise öldüğü tespit edildi.

Veriler, göz çevrelerinde sarı izler taşıyan kişilerin en yüksek riskle karşı karşıya olduğuna da işaret ediyordu. Göz kapaklarında sarı lekeler bulunan katılımcıların kalp krizi geçirme riskinin yüzde 48 daha fazla olduğunun gözlendiğini belirten uzmanlar, bu kişilerin bir kalp hastalığına yakalanmış olma ihtimalinin yüzde 39 daha fazla, ölmüş olma ihtimalinin ise yüzde 14 daha fazla olduğunu kaydetti.

Ksantelazma hastalarının, vücutlarında kolesterol depolamaya daha yatkın olduğunu belirten uzmanlar, önümüzdeki 10 yıl içinde ksantelazma hastası her 5 kadın ya da erkekten birinin kalp hastalığına yakalanma olasılığının bulunduğunu vurguladı.

Araştırmacılar, söz konusu hastaların yaşam tarzlarını değiştirmeleri ve kötü kolesterolü düşürmek için tedavi olmaları önerisinde de bulundu. AA

 

 

 

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler