YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat: Kalp Hastaları Gribe Karşı Korunun!  ​
Dikkat: Kalp Hastaları Gribe Karşı Korunun! ​
12 Ocak 2016 04:32
Kalp hastalıklarını son günlerde artması nedeniyle uzmanlardan sık sık uyarılar gelmeye devam ediyor. Peki uzmanların uyarı hangi yönde kalp sağlığı nelere dikkat etmek gerek? İşte o hastalığın ayrıntıları..

Kalp hastası olanların soğuk algınlığı ve gripten korunmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini belirten İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan, Geçirilen soğuk algınlığı, grip benzeri durumlarda kan basıncı, kalp hızı ve tüm kalp fonksiyonlarını kötü etkilediğini dile getirdi.

Son günlerde havaların soğuması, grip oranının artması nedeniyle bir açıklama yapan Kardiyoloji uzmanı prof. Dr. Ertuğrul Ercan, sağlıklı kişilere göre kalp hastalığı bulunanların grip olması durumunda daha ağır seyrettiğini söyleyerek, gripten korunmak için özellikle kalp hastalarının daha fazla dikekt etmesi gerektiğini söyledi  İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ercan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp rahatsızlığı bulunanlarda soğuk algınlığı ve gribin sağlıklı kişilere  göre daha ağır seyrettiğini söyledi.  

Kalp hastalarının soğuk algınlığı ve gripten korunmak amacıyla daha fazla çaba göstermeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ercan, "Yüksek tansiyon, kalp yetmezliği, kalp damar hastalığı, kalp kapak hastalığı, ciddi ritm bozukluğu olan, doğumsal kalp hastalığı bulunanların soğuk algınlığı ve gribe yakalanması çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu sırada kullanılmakta olan kalp ilaçlarının devam ettirilmesi ilaçların kesilmemesi özellikle önemlidir" diye konuştu.   Kalp hastalarında gribin seyri ile ilgili de bilgiler aktaran Ercan, "Geçirilen soğuk algınlığı, grip benzeri durumlarda kan basıncı, kalp hızı ve tüm kalp fonksiyonları kötü etkilenmektedir. Kalp hızı ve kan basıncındaki ileri değişiklikler kalp krizi ve felç gibi istenmeyen olayların oluşması ihtimalini artırmaktadır" dedi.  

"İlaç kullanımında doktora danışılmalı"  

Prof. Dr. Ercan, soğuk algınlığı ya da grip görülen kalp hastalarının ilaç kullanımında dikkatli olması gerektiğini belirterek şu bilgileri aktardı:   "Soğuk algınlığı ya da gripte şikayetler eklem ve göz hareketlerinde ağrı, ateş, eğer başka bir enfeksiyon üzerine eklenmezse genel halsizlik, kuru öksürük, boğaz ağrısıdır. Bu gibi şikayetler varsa ve kalp hastası iseniz soğuk algınlığı ilaçlarına dikkat etmelisiniz. Yanlış ilaç seçimi ölümcül ritim bozukluklarına neden olabilir. Ağrı kesici kullanılabilir. İlaç içeriğini mutlaka okuyunuz, içinde adrenalin ya da diğer damar büzücü içerikler olmamalıdır.

Bunlar genelde burun damlasıdır. Bu tür burun damlalarını kalp hastaları, yüksek tansiyonu olanlar, stent takılmış hastalar kesinlikle kullanmamalıdır.”   Gripten korunmada aşıların güvenilir göründüğünü ancak kalp yetmezliği bulunanların canlı aşıdan kaçınmaları gerektiğini dile getiren Prof. Dr. Ercan, hastalıktan korunmanın bir yolunun da özellikle el hijyeni olduğunu kaydetti.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler