YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Islak mendiller mikrop saçıyor
Dikkat! Islak mendiller mikrop saçıyor
27 Mayıs 2016 16:01
Merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda üretimi yapılan, restoranlarda yemek öncesi ve sonrasında el temizliği için verilen, üreticisi ve içeriği paketinin üzerinde yazmayan tek kullanımlık ıslak mendillere karşı tüketiciler uyarıldı.

Hijyen, temizlik ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, belli bir yere ve  makama bağlı olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler,  hukukçular, akademisyenler, laborantlar, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

“Daha temiz bir toplum ve yaşam” hedefiyle bazı araştırmalar gerçekleştiren Konsey, son olarak ıslak mendilleri mercek altına yatırdı.Yapılan çalışmada bazı lokantalardan gelişigüzel toplanan, üreticisi,  markası ve içeriği üzerinde yazmadığı için bilinmeyen 22 farklı restoran ıslak  mendili, laboratuvarda mikrobiyolojik kontrolden geçirildi. İncelemeler sonucunda, ıslak mendillerin ikisinde “dışkı kaynaklı  bakteri”lerden “enterobacter” ve “escherichia coli” tespit edildi. Mendillerden  5’inde ise “difteroid basil” bulundu.

Marka ve bilgi yoksa ellemeyin bile

Merdiven altı olarak tabir edilen sağlıksız ortamlarda üretimi  yapılan, restoranlarda yemek öncesi ve sonrasında el temizliği için verilen, üreticisi ve içeriği paketinin üzerinde yazmayan tek kullanımlık ıslak mendillere  karşı tüketicilerin dikkatli olması istendi. Konsey, restoranlarda verilen mendillerin önemli bölümünün paketinde  üretici ve içerik bilgisinin yer almadığına dikkati çekti.

Hijyen ve Sağlık Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Fuat Çetinkaya, tüketicileri restoranlarda kullandıkları ıslak mendiller konusunda uyararak,  “Yapılan bu çalışmada, özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış veya yeterli  olmayan kişilerde enfeksiyona yol açabilecek bakterilerin tespit edilmiş olması anlamlıdır ve önemlidir” dedi.

Çetinkaya, Sağlık Bakanlığının Kozmetik Yönetmeliği’nde belirtilen  ambalaj ve diğer şartların sağlanması ve denetiminin halk sağlığı açısından  önemli olduğunu belirterek, sağlıksız ortamlarda üretilen ürünlerin sakıncalarına  işaret etti.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler