YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat: Her yıl zatürre hastalığından 7 bin çocuk ölüyor
Dikkat: Her yıl zatürre hastalığından 7 bin çocuk ölüyor
11 Kasım 2015 16:36
Havaların soğuması sonrası ortaya çıkan hastalıkların ardı arkası kesilmiyor. Çocukların özellikle hastalanmasına neden olan soğuk havalar sonrası zatürre olan çocukların yaşamlarında ciddi risk olduğu açıklandı.

Kış ayları geldi çattı ve çocuklar için çok önemli olan ve kontrol altına alınmadığı zaman ölümlere kadar götüren zatürre hastalığı için doktorlardan uyarılar geldi. Peki zatürre nasıl başlar, görünen etkisindedir? Kış aylarının gelmesiyle birlikte uzmanlar, aileleri çocuklarda görülen zatürreye karşı uyardı. 

Çocukların aşılarının yapılmasının zatürreye yakalanma riskini azalttığını belirten uzmanlar, zatürrenin ciddi bir sorun olduğunu ve her yıl Türkiye’de 5 yaş altında 7 binden fazla çocuğun zatürre nedeniyle hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Çocuk solunum yolu hastalıklarının dünyada en sık görülen hastalık grubu olduğunu dile getiren Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, konuyla ilgili şunları söyledi: 

5 yaş altı çocuklar risk altında “Zatürre, alt solunum yolu hastalığıdır. Zatürre, akciğer iltihabı anlamına da gelir. Türkiye alt solunum yolu hastalıklarında 5 yaş altı çocuk ölümlerinde birinci sırada yer alıyor. Dünyada her yıl 12 milyona yakın çocuk ölüyor ve bunların yüzde 28'i zatürre kaynaklı ölümler oluşturuyor. Ülkemizde de 2 ay ile 5 yaş grubundaki çocukların ise yüzde 30'una yakını bu hastalıktan hayatını kaybediyor. Çocuklarda zatürre ciddi bir sorunu ve her yıl ülkemizde 5 yaş altında 7 binden fazla çocuk zatürre nedeniyle hayatını kaybetmektedir." Zatürre belirtileri neler? “Ailelerin de zatürre konusunda dikkat etmesi gerekiyor. Öksürük, ateş, hırıltı, nefes darlığı ve solunum sayısının artması zatürre belirtisi olabilir. Aileler bu konuda bilinçli davranmalı. Eğer bir çocuğun ateşi varsa ilk iki ay içerisinde solunum sayısı dakikada 60'ın, 2 ve 12 ay arasında 50'nin, 1 ve 5 yaş arasında da 40'ın üzerinde ise çocukta zatürre olma ihtimali çok yüksektir. Zatürrede önemsenmesi gereken bir hastalıktır." 

Zatürre tedavi edilebilen bir hastalık “Zatürre, günümüzde başarı ile tedavi edilebilen bir hastalıktır. Zatürreden korunmak için genel sağlık tedbirlerine uyulmasının önemlidir. Bu nedenle zatürreden koruma yollarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bebekler ilk 6 ay anne sütü ile beslenmeli. Sonraki dönemlerde ise yeterli ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Çocuklara ellerin iyi bir şekilde yıkanması öğretilmeli ve erişkinler de bu konuda dikkatli olmalı. Çocuklarımızı grip gibi viral enfeksiyonlardan korumak da zatürreyi önleyebiliyor ayrıca sigara dumanı ile çocuklarımızı temas ettirmemeliyiz. Bu son derece önemlidir." 

Zatürreden korunmada aşının önemi 

“Zatürreden korunmada aşılamada önemli bir rol oynar. Sağlık Bakanlığı mevcut aşı takviminde yer alan pnömokok aşısının, hastalığın önlenmesindeki yeri ve önemi aileler tarafından tam öğrenilmeli. Çocuklarımızın aşılarının tam yaptırılması, zatürre hastalığının önlenmesinde en önemli koruyucudur. Tedaviye geç kalındığında ölümlere neden olabilen ancak tedavisi mevcut olan bu hastalıkta aileler bilinçli olmalı. Çocuğun ateşi varsa, sık nefes alıp veriyorsa, göğüs kafesinde çekilmeler oluyor ve çocuk beslenemiyorsa, hiç vakit kaybetmeden sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır."

Zatürre nedir?

Pnömoni (Zatürre) , öncelikli olarak alveoller olarak bilinen mikroskobik hava keselerini etkileyen bir akciğer inflamatuar durumudur. Genellikle, virüsler veya bakteri ve daha az yaygın diğer mikroorganizmaların enfeksiyonu, bazı ilaçlar ve otoimmün hastalıklar gibi diğer durumlardan kaynaklanır.

Tipik belirtiler arasında öksürük, göğüs ağrısı, ateş, ve nefes darlığı yer alır.[4] Tanı araçları arasında x-ışınları ve balgam kültürü bulunur. Bazı tür pnömonileri önlemek için aşılar mevcuttur. Tedavisi altta yatan sebebe bağlıdır. Bakteriyel olduğu farz edilen pnömoni, antibiyotikler ile tedavi edilir. Pnömoni ciddi ise, hastalığa yakalanan kişi genellikle hastaneye yatırılır.

Her yıl, pnömoni yaklaşık 450 milyon kişiyi yani dünya toplamının yüzde yedisini etkiler ve yaklaşık 4 milyon ölümle sonuçlanır. Pnömoni, 19. yüzyılda William Osler tarafından "the captain of the men of death" (ölüm erlerinin lideri) olarak görülmüş olsa da,[5] 20. yüzyılda antibiyotik terapisi ve aşıların gelişiyle sağkalımda iyileşmeler görülmüştür.[6] Bununla birlikte, gelişmekte olan ülkelerde, çok yaşlı, çok genç ve kronik hastalarda pnömoni önde gelen bir ölüm nedeni olmayı sürdürüyor.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler