YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Gıda zehirlenmeleri yazın artış gösterdi
Dikkat! Gıda zehirlenmeleri yazın artış gösterdi
10 Ağustos 2016 07:42
Yaz mevsiminde gıdaların buzdolabına konulmaması nedeniyle gıda zehirlenmeleri artış gösterdi. Gıda zehirlenmelerinin yazın daha sık görülmesinin yemeklerin uygun ortamlarda saklanmaması olduğunun altını çizen Dr. İzzettinoğlu, önemli uyarılarda bulundu.

Yüksek hava sıcaklıkları nedeniyle acil servislere gıda zehirlenmesi başvuruları arttı. İzmir İl Sağlık Müdürü Ayhan İzzettinoğlu, vatandaşları gıda saklama koşullarına dikkat etmeleri yönünde uyardı. Gıda zehirlenmelerinin yazın daha sık görülmesinin yemeklerin uygun ortamlarda saklanmaması olduğunun altını çizen İzzettinoğlu, "Buzdolabına konulmayan yiyecekler ya da birkaç saat açıkta bırakılmış süt veya uygun çözdürülmemiş et nedeniyle kişiler kendini hastanede bulabilir" dedi. Özellikle yazın patates, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, salata sosu pirinç ve çeşitli tahılların riskli grupta yer aldığını belirten İzzettinoğlu, bu gıda maddelerine daha çok dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

'Bol su için' 

Karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı ve ateş gibi belirtiler görülen kişinin gıda zehirlenmesi yaşadığını kaydeden İzzetinoğlu, besin zehirlenmesinden şüphelenen kişinin bolca su, gazı çıkarılmış maden suyu, tansiyon problemi yoksa tuzlu ayran ve çay tüketmesini ve mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurması gerektiğini vurguladı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler