YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Bu şikayetler varsa astım hastası olabilirsiniz!
Dikkat! Bu şikayetler varsa astım hastası olabilirsiniz!
07 Mayıs 2016 00:00
İlkbahar aylarının gelmesiyle birlikte astım hastaları için uyarılar da artmaya başladı. Zira astım tedavi edilebilir bir hastalık. Fakat aşağıdaki belirtileri taşıyorsanız bir an önce doktora başvurmanızda fayda var. İşte o belirtiler...

Bolu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği çatısı altındaki önemli sağlık kuruluşlarından İzzet Baysal Devlet Hastanesi'nde Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Sema Çakır Güler, astım hastalığının kontrol altına alınabilir bir hastalık olduğunu belirtti. Güler, astımın, nefes yollarının daralmasıyla kendini gösteren ve ataklar halinde gelen ciddi bir hastalık olduğunu ve öksürük, nefes darlığı, hırıltı ve hışıltılı solumalar gibi belirtilerle ortaya çıktığını bildirdi.
 
"ASTIM HASTALARI İLKBAHAR AYLARINDA DİKKATLİ OLMALI"

Güler, açıklamalarında şöyle konuştu: “Alerji çağımızın hastalığı. Sık görülen hastalıklardan biri. Bu mevsimde polenlerin çok fazla olması nedeniyle rahatsızlıklar ilkbaharda artıyor. Sabah erken saatlerde polen yoğunluğu oldukça fazla. Bu polenlere maruz kalınması sonrasında vücutta birtakım kimyasal olaylar ortaya çıkıyor.

Bunun sonucunda da öksürük, nezle, burun, kulak ve geniz kaşıntısı ortaya çıkıyor. Alerjisi olan kişiler nezle ya da grip olduklarını düşünüp, grip ilaçları kullanabilirler. Bu tarz şikayetleri olanlar, geçmeyen öksürük, burun kaşıntısı, kulak ve geniz kaşıntısı olanlar, ailesinde astım veya alerji öyküsü olanlar mutlaka bize başvurmalı.”
 
"ASTIM HASTALIĞI MUHAKKAK TEDAVİ EDİLMELİ"

Güler, açıklamalarının devamında, alerjik astımın muhakkak tedavi edilmesi gerektiğine dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Yaptığımız tetkiklerle en uygun tedaviyi seçiyoruz. Tedavi asla yarıda bırakılmamalı. Düzgün tedavi edilirse, astım ve allerji hastaları ileriki dönemlerde daha rahat ediyorlar. Ancak tedavi edilmez ise, hastalık tekrarlıyor ve günlük yaşamı kısıtlıyor.”

Güler, astım hastalarına önerilerde bulunarak, “Sabaha karşı atmosferde çok daha fazla polen olduğu için astım hastalarının dışarı çıkmamalarını ve evlerini bu saatlerde havalandırmamalarını öneriyorum. Astım hastaları düzgün tedavi olması için mutlaka doktor başvurulmalı. Şikayetlerin azalması için önerilerin muhakkak yerine getirilmesi gerekir” diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler