YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat: Bahar depresyonu yormasın
Dikkat: Bahar depresyonu yormasın
10 Kasım 2015 14:54
Son zamanlarda yaşayan insanların hassas durumlar nedeniyle sık sık depresyona girmesi sonrası yeni bir depresyon daha hayatımıza eklendi. Bahar depresyonunda insanların dikkat etmesi gerektiği açıklandı.

Psikiyatrist/ Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, Bahar çağında mevsimsel depresyonu olan bireylerin çoğunda sonbahar ve kış ayları çöküntü eğiliminin arttığını ifade etti .

Bahar çağında kişilerin ara ara eğlenceli , ara ara hüzünlü duruma büründüğünü kaydeden Psikiyatrist/ Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, "Mevsimsel depresyonu olan bireylerin çoğunda sonbahar ve kış ayları çöküntüye eğilimi artırmaktadır. Fakat bir takım kişilerde bahar dönemleri çöküntü dönemidir. Bahar ayının gündelik değişimleri kişide gündelik yaz-kış yaşanması halinde değerlendirilebilir. Bu da bireyin az dönemli depresif bulgular göstermesine ne sebeple olabilmektedir . Şunlar yataktan kalkmada zorluk, fazla uyku durumu , gün içinde ayılamama, bir çok kez yorgun hissetme, isteksizlik, gerginlik, maneviyat bozukluğu, iştahta değişkenlik, kaygıda yükseliş , fazla telaş durumu , sinirlilik, uyarı sorunları, huzursuzluk, enerji kaybı benzeri bulgular ortaya çıkarır" diye sohbet etti .

Bahar çağının farklı ruhi rahatsızlıklara da ne sebeple olabildiğini belirten Psikiyatrist/ Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, şöyle konuştu:

"Özellikle Manik-Depresif hasta olanlarda bahar dönemlerinde neşede fazla yükseliş , para harcamada yükseliş , fazla hareketlilik, sinirlilik, çok konuşma, fazla kendine güven, uykusuzluk, enerji artışı benzeri fazla durumlar yaşanabilir. Bu durum mutlak psikiyatrik tedavi gerektiren bir sorundur. Bununla beraber endişeli, takıntılı kişiler için de bahar dönemi ek olarak risklidir. En basitinden; gün içinde havanın değişkenliği sebebiyle kıyafet seçme zorlukları, tatile gidecekse dolu valizlere ne sebeple olmaktadır . Fazla endişe ve kaygılar, panik ataklar bu dönemde artabilir. Bahar dönemi ruhi rahatsızlıklarıyla baş etmede neler yapılabilir? 

Sağlık meselelerine uyarı edin , bu dönemde yaşanan nezle, grip benzeri hastalıklar sizi ruhi yönden de etkileyebilir. Kendinize zaman ayırın. Gündelik koşuşturmada insan kendini ihmal eder, eğer belli bir süre olsun bundan sıyrılabilirseniz ek olarak rahat hissedeceksiniz. Özellikle iş-ev-okul koşuşturması dışında ilgi duyduğunuz alanlara zaman ayırın. Mutlaka egzersiz yapın. Özellikle güneşli havalarda az yürüyüşler yapmak ek olarak iyi hissettirecektir. Yakınlarınızla, arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle zaman geçirin. İmkânınız varsa yaşadığınız şehirde farklı tarihi, turistik yerleri gezin. 

Olumsuz gazete ve televizyon haberlerinden uzak durun. Ek Olarak renkli giysiler giyinin. Gündelik bakımınıza özen gösterin. Hafif ve sıvı/akışkan gıdalar tüketin. Uyku düzeninize uyarı edin . Alkol ve sigara ruhi durumu olumsuz etkiler. Bunu unutmayın. Taze sebze ve meyve tüketin. Bu yaptıklarınıza rağmen herhangi düzelme yoksa ya da bulgular zamanla şiddetleniyor veya uzun sürüyorsa mutlaka bir psikiyatriste başvurun.

Depresyon nedir?

Majör depresif bozukluk, Majör depresyon, veya Klinik depresyon, kişinin sosyal işlevlerini ve günlük yaşama dair etkinliklerini rahatsız edecek, bozacak dereceye ulaşmış üzüntü, melankoli veya keder durumudur.

Kişinin ilişki ve etkinliklerini etkilemeyen, üzgün olma durumu ve kişinin moralinin bozukluğu çoğu zaman depresyon olarak anılır. Fakat klinik depresyon tıbbi bir teşhistir ve günlük kullanımdaki depresif olma durumundan çok daha farklıdır. Depresif kişi kendisini yorgun, üzgün, tembel, sinirli, motivasyonsuz ve apatik hissedebilir. Klinik depresyon, normal üzüntü hissinden daha yoğun, sürekli ve kişinin günlük işlerini etkileyecek düzeydeki çökkün bir duygusal durumu ifade eder.

Yaşam boyu yaygınlığının %17-19, bir yıllık yaygınlığının ise %1-9 arasında olduğu bildirilen “Majör Depresif Bozukluk” (MDB) (Angst 1992); sık görülen, atakları uzun süren, süreğenleşme, depreşme ve yineleme oranları yüksek, şiddetli fiziksel ve psikososyal yeti yitimine neden olan yıkıcı bir bozukluktur. Depresyonun neden olduğu yeti yitimi, sosyal ve mesleki alanlarda olabilir ve kişinin aile düzeni ile ekonomik durumuna olumsuz etkiler yapabilir. Depresyon, birey kadar çevresi ve bakımını üstlenenler üzerinde de olumsuz etkiler yaratır (Davis ve Glassman 1989). İntihar girişimi sonucu ölüm oranı %15 olan ve intihar sonucu ölümlerin yaklaşık %50’sinden sorumlu olan MDB’nin toplumsal maliyeti oldukça yüksektir(Angst 1992).

Hastalık esnasında kişide ruhsal açıdan, ani sinir bozuklukları, deporsanalize olma, aşırı kaygı ve korku, özsaygı yitimi görülür. Fiziksel etkileri ruhsal semptomlara bağlı olarak, aşırı kilo kaybı, sinirsel mide bozuklukları, kusma, aşırı terlemedir. İlaçla tedavi edilmeden, kendiliğinden geçme olasılığı düşük bir hastalık olduğu gibi olumsuz dış etkenler hastalığı tetikler ve nöbetlerin artmasına yol açar.

Tedavi süreci hastanın iyileşme isteğiyle doğru orantılı olarak gelişme kaydederek ilerler. İlaç tedavisi sırasında, ilacın dozuna bağlı olmaksızın ara ara nöbetler ve/veya ataklar yaşanabilen bir hastalıktır.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler