YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dikkat! Artık rapor şart
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde son yapılan değişiklikler ile özel sağlık hizmeti sunucularından ''ortodontik tedavi hizmeti'' hizmeti alımı konusunda yeni düzenlemeler getirildi.
Dikkat! Artık rapor şart
24 Kasım 2012 / 11:49 Güncelleme: 24 Kasım 2012 / 11:54

18 yaşından küçükleri ilgilendiren düzenlemeye göre, özel sağlık kuruluşlarında ''ortodontik tedavi'' için artık, ''tedavinin kamu hastanesine mümkün olmadığı'' ibaresinin yer aldığı sevk amaçlı belge geçerli olmayacak. Yeni düzenlemeye göre, artık ''özel''den, ortodontik tedavi hizmeti alınabilmesi için bir ortodonti uzmanı ve iki diş hekiminin bulunduğu heyetin raporu gerekecek.

SGK Başkanı Fatih Acar, ortodontinin çok ihtisas gerektiren bir alan olduğunu belirtti. Acar, bu nedenle ''özel''den tedavi hizmeti alınabilmesi için, bir uzman doktorun başkanlığında en az üç doktorun rapor düzenlemesi kuralını getirdiklerini bildirdi.

Acar, ''ortodontik tedavi'' konusunda yapılan son düzenlemeleri AA'ya değerlendirdi.

SGK olarak dişle ilgili konularda ''Sağlık Uygulama Tebliği'' gereğince birtakım ödemeler yaptıklarını anlatan Acar, bu konuyla ilgili iki yeni düzenleme getirildiğini belirtti.

Kurum olarak ortodontik tedavide kullanılan malzemelere yapılacak ödemenin şeklinde değişikliğe gittiklerini bildiren Acar, şöyle konuştu:

''Diş çekimi için, dolgu için, ortodonti için belirlenmiş fiyatlarda ödemeler yapıyoruz. Bu konu ile ilgili iki ayrı düzenleme yapıldı. Üniversitelerimizden gelen talepler değerlendirilerek, ortodontik tedavilerde yüzde 20, diğer diş hekimliği hizmetlerinde yüzde 10 ilave ödemesi yapılması sağlanmıştı. Ayrıca, örneğin dişle ilgili ortodontik tedavide kullanılan 10'a yakın malzeme olduğunu düşünelim, 10 ayrı malzemeyi ayrı ayrı ödüyorduk. Ayrı ayrı fiyatlar belirlenmişti. Fakat özellikle, bu konuyla ilgili olarak da kurumumuza hocalarımızdan gelen talepler doğrultusunda 'Ayrı ayrı ödeme şekli yerine tek paket olarak öderseniz işimizi kolaylaştırırsınız' diye teklifler geldi. Biz de bunları değerlendirdik. Ortodontide ne yaptık  850 TL, bin 250 TL, bin 500 TL, bin 750 TL olarak dört ayrı kategoride ödeme yapacağımızı ifade ettik. Birinci yaptığımız düzenleme budur.''


-''Özel''e sevke heyet karar verecek-


Acar, ortodontik tedavi için özel hastanelere sevk kararını, başında uzman bir ortodontistin olacağı bir heyetin vereceğini belirterek, şöyle devam etti:

''Özellikle ortodonti çok ihtisas gerektiren bir alan olduğu için özele sevk işlemi yapılırken bir uzman doktorun başkanlığında en az üç doktorun rapor düzenlemesi ve bu rapor çerçevesinde özele sevk edilebilmesinin yolunu açmış olduk. Eskiden gelişigüzel özel sevk yapılabiliyordu, estetik amaçlı sevk yapılabiliyordu. Bu üç doktordan bir tanesi ortodonti uzmanı olmak zorunda. Özele sevk işlemi yapılırken böyle bir rapor esası getirdik. Şu an getirdiğimiz düzenlemelerde eski uygulamayı değiştiren hiçbir husus söz konusu değil. Yani vatandaşlarımız öncelikle Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ne gidecekler veya üniversite hastanelerimizin diş hekimlikleri bölümüne gidebilirler. Buralara sevk zorunluluğu yok, ama özele gitmek istiyorlarsa mutlaka buradaki doktorlar tarafından sevk alınması gerekiyor. Özele sevk işlemi yapılmadan hastalarımızın direkt gitmesi söz konusu değil. Bunun altını çizelim. Özele gidilmesi gerekiyorsa sevk alındığı takdirde SGK tarafından ödeme yapılacak.'' aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler