YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Dibek kahvesi hazmı kolaylaştırıyor
Dibek kahvesi hazmı kolaylaştırıyor
06 Ağustos 2013 16:41
Türk gelenek ve göreneklerinin vazgeçilmez öğelerinden olan kahve kültürünün son günlerde revaçta olan çeşidi “Dibek Kahvesi” yoğun ilgi görüyor.

İmal ediliş şekli ile farklılık oluşturan Dibek Kahvesi normalde içilen makinede çekilerek yapılan kahvenin tersine dövülerek yapılıyor.

Uşaklı bir esnaf işyerinin önüne koyduğu dibek kahvesi makinenin üzerine koyduğu sevimli ayıcıkla enteresan bir görüntü oluşturarak müşterilerin ilgisini çekiyor.

Genellikle Hatay ili çevresinde ve Kütahya’nın Gediz ilçesinde yoğun olarak tüketilen dibek kahvesi Uşak’ta rağbet görmeye başladı. Dibek kahvesini diğer kahvelerden ayıran fark ise pişirmeden ziyade yapılış şekli oluşturuyor.

Makinede çekilerek yapılan kahve sadece toz haline getiriliyor. Fakat dövülerek yapılan dibek kahvesi yağı ile özdeşleştirilip pişirilmeye hazır ediliyor.

İçerken ise daha yumuşak bir içim ve hazmı kolaylaştıran özelliğe sahip olması dibek kahvesini farklı kılıyor.Ayrıca Dibek Kahvesi yemeklerden sonra içilmesi durumunda yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırdığı bilinen özellikleri arasında.

 

İHA

Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler