YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet obezite savaşını başlattı
Devlet obezite savaşını başlattı
26 Ocak 2015 02:49
Türkiye’de obezite oranı yüzde 30’a çıkınca Sağlık Bakanlığı harekete geçti. Alınacak önlemlerin ayrıntılarını ise Türkiye Halk Sağlığı Kurumu (THSK) Obezite Diyabet Metabolik Hastalıklar Daire Başkanı Doç. Dr. Nazan Yardım açıkladı.

Acil alınacak önlemler çerçevesinde 81 ilde Emniyet ve Halk Sağlığı Müdürlükleri ile işbirliği içinde polislere kilo kontrolü anlatılacak.

Bakanlıklardan destek alınacak

Emniyet Genel Müdürlüğü ileimzalanan protokol çerçevesinde polis ve ailelerine kilo kontrolü konusunda aile hekimleri ve diyetisyenler tarafından aktif destek verilecek. Bakanlık, bisiklet kullanımını da yaygınlaştırmak için bazı adımlar atacak. Belediyelere verilmesi planlanan 1 milyon bisiklet projesi kapsamında ilk etapta 300 bin bisiklet dağıtılacak. Belediyelere bisiklet yolu yapması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Karayoları Genel Müdürlüğü, TSE ve Emniyet Genel Müdürlüğü de destek olacak. Zeytin ve peynirde de tuz oranının düşürüleceğini açıklayan Doç. Nazan Yardım “Bu konuda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na önerilerde bulunuyoruz. Bunlardan ilki ekmekte tuzun azaltılmasıydı. İkinci adım salçada tuzun azaltılması oldu. Şimdi sıra zeytin ve peynirde” diye konuştu.

 

STARGAZETE

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler