YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet hastanelerinde botoks dönemi
Devlet hastanelerinde botoks dönemi
06 Aralık 2015 12:08
Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde açılan ve "kamuda ilk" olma özelliği taşıyan kozmetik polikliniğinde, botokstan dolguya, kimyasal peelingden saç ve cilt sorunlarını gidermek için uygulanan Platelet Rich Plazma (PRP) işlemine kadar birçok hiz

Hastanenin dermatoloji bölümü bünyesinde, kozmetik işlemlerin Sağlıkta  Uygulama Tebliği'ne girmesiyle hizmet vermesinin önü açılan poliklinik,  vatandaşlardan da ilgi görüyor.

 Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Dermatoloji Bölümü Eğitim  Sorumlusu Doç. Dr. Özgür Emek Kocatürk Göncü, konuya ilişkin AA muhabirine  yaptığı açıklamada, polikliniklerde birçok dermatoloji hastası gördüklerini  söyledi.

Hastaların birçoğunun şikayetinin kozmetik olduğunu belirten Göncü,  "Bunların aslında yüzde 30'u bize kozmetik sorunlarla başvuruyor. Bu sorunlar  arasında saç dökülmesi, yüzde lekelenme, akne izleri gibi şikayetler geniş yer  kaplıyor" dedi.
 
Bazen hastaların yüz matlaşması, cilt kırışıklığı gibi şikayetlere  çözüm bulmak ya da bu konuda bir öneri alabilmek için de dermatoloji hekimlerine  başvurduğunu dile getiren Göncü, şöyle devam etti:
 
 "Bu da bize bir ihtiyacın mevcut olduğunu gösterdi. Dolayısıyla böyle  bir girişimde bulunalım istedik. Türk Dermatoloji Derneği'nin gayretleriyle  kozmetik işlemler Sağlıkta Uygulama Tebliği'nin kapsamına girdi. Daha önce böyle  bir kapsamda olmadığı için bu işlemler tıbbi uygulama olarak görünmüyordu.  İşlemler tebliğ kapsamına alınınca devlet hastanelerinde uygulama imkanımız oldu.  Normalde insanlar bunları bazen hiç bilinmeyen, çok güvenli olmayan ortamlarda  yaptırabiliyor. Biz diyoruz ki bu işlemler kliniklerde, hastanelerde,  muayenehanelerde yapılsın, daha güvenli bir ortamda hastalar kendilerini  dermatoloji doktorlarına, plastik cerrahlara emanet etsinler. İşte biz de bu  kapsamda hizmeti başlattık."
 
"Uygulamalar güvenilir ürünlerle, güvenilir ellerde yapılıyor"
 
Göncü, daha önce bu alandaki hizmetlerin sınırlı şekilde bazı  üniversite ve devlet hastanelerinde sağlık uygulamaları kapsamında verildiğine  işaret ederek, "Bu hizmetin daha da çok yayılacağını düşünüyoruz. Zaten bu  işlemler Sağlıkta Uygulama Tebliği'ne girmesiyle dikkat çekti. Hastalarımızdan bu  yönde gelen talep doğrultusunda uygulamaların başka devlet hastanelerinde de  yapılabileceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.
 
 Klinikte yaptıkları uygulamalara ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Göncü,  konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
 "Kliniğimizde saç dökülmelerine yönelik olarak PRP uygulaması  yapıyoruz. Bu işlemde hastanın kanı alınıp, santrifüjden geçirilerek büyüme  faktöründen zengin kısmı saç dibine küçük iğnelerle enjekte ediliyor. PRP'yi aynı  zamanda cilt gençleştirmede de kullanıyoruz. Cildi matlaşanlar, leke sorunu  yaşayanlara uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra, saç mezoterapisi  yapıyoruz. içerisinde birçok mineral ve vitamini barındıran kokteylleri küçük  iğnelerle saç dibine uyguluyoruz. Yine lekelenmelerde, akne izlerinde kimyasal  peeling, dermaroller uygulayabiliyoruz."
 
Göncü, hizmetle ilgili güzel tepkiler ve geri dönüşler aldıklarını  vurgulayarak, "Halkımız gerçekten uygulamalardan memnun oldu. SGK ödemiyor ancak  uygulamalar kliniğimizde dışarıya göre daha makul fiyatlarla yapılıyor. Bu  işlemlerin hastane koşularında yapılıyor olması da ayrıca önemli. Çünkü her ürün  hastaneye alınamıyor. Ürünün belli belgelere sahip ve kayıtlı olması gerekiyor.  Bu açıdan uygulamalar güvenilir ürünlerle, güvenilir ellerde yapılıyor. Ayrıca  bir şikayet durumunda her zaman başvurabilecekleri bir merci var" diye konuştu.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler