YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Devlet garantili gençleşme yöntemleri
Devlet garantili gençleşme yöntemleri
07 Aralık 2015 10:59
Türkiye'de ilk defa devlet garantisi altında kozmetik polikliniği hizmet vermeye başladı. İstanbul Okmeydanı kozmetik polikliniğinde, botokstan dolguya, kimyasal peelingden saç sorunları işlemine kadar devlet güvencesiyle yapılıyor.

Okmeydanı Hastanesi’nin dermatoloji bölümü bünyesinde, kozmetik işlemlerin Sağlıkta Uygulama Tebliği’ne girmesiyle hizmet vermesinin önü açılan poliklinik, vatandaşlardan da ilgi görüyor. Dermatoloji Bölümü Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Özgür Emek Kocatürk Göncü, konuya ilişkin polikliniklerde birçok dermatoloji hastası gördüklerinisöyledi. 

Hastaların birçoğunun şikayetinin kozmetik olduğunu belirten Göncü,“Bunların aslında yüzde 30’u bize kozmetik sorunlarla başvuruyor. Bu sorunlararasında saç dökülmesi, yüzde lekelenme, akne izleri gibi şikayetler geniş yerkaplıyor” dedi. Bazen hastaların yüz matlaşması, cilt kırışıklığı gibi şikayetlereçözüm bulmak ya da bu konuda bir öneri alabilmek için de dermatoloji hekimlerine başvurduğunu dile getiren Göncü, şöyle devam etti: “Bu da bize bir ihtiyacın mevcut olduğunu gösterdi. Dolayısıyla böylebir girişimde bulunalım istedik. Türk Dermatoloji Derneği’nin gayretleriyle kozmetik işlemler Sağlıkta Uygulama Tebliği’nin kapsamına girdi. Daha önce böylebir kapsamda olmadığı için bu işlemler tıbbi uygulama olarak görünmüyordu. İşlemler tebliğ kapsamına alınınca devlet hastanelerinde uygulama imkanımız oldu. Normalde insanlar bunları bazen hiç bilinmeyen, çok güvenli olmayan ortamlardayaptırabiliyor. Biz diyoruz ki bu işlemler kliniklerde, hastanelerde, muayenehanelerde yapılsın, hastalar kendilerini dermatoloji doktorlarına, plastik cerrahlara emanet etsinler. İşte biz de hizmeti başlattık.” 

Saçı dökülen de gelebilir

Klinikte yaptıkları uygulamalara ilişkin bilgi veren Doç. Dr. Göncü,konuşmasını şöyle sürdürdü, “Kliniğimizde saç dökülmelerine yönelik olarak PRP uygulamasıyapıyoruz. Bu işlemde hastanın kanı alınıp, santrifüjden geçirilerek büyümefaktöründen zengin kısmı saç dibine küçük iğnelerle enjekte ediliyor. PRP’yi aynı zamanda cilt gençleştirmede de kullanıyoruz. Cildi matlaşanlar, leke sorunuyaşayanlara uygulanmasını tavsiye ediyoruz. Bunun yanı sıra, saç mezoterapisiyapıyoruz. İçerisinde birçok mineral ve vitamini barındıran kokteylleri küçük iğnelerle saç dibine uyguluyoruz. Yine lekelenmelerde, akne izlerinde kimyasalpeeling, dermaroller uygulayabiliyoruz.”
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler