YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Değişken tansiyon sizi yanıltmasın"
"Değişken tansiyon sizi yanıltmasın"
24 Temmuz 2013 12:11
Erciyes ÜniversitesiTıp Fakültesi Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Oğuzhan, tansiyon değerinin değişken olduğunu belirterek, hipertansiyon tanısı konulurken usulüne uygun birkaç değerin ortalamasının alınması gerektiğini söyledi.

Oğuzhan, yaptığı açıklamada, kalbin kasılması sırasında kanın damar duvarına uyguladığı basınca büyük tansiyon (sistolik basınç), kalp gevşediğindeki basınca ise küçük tansiyon (diastolik basınç) adı verildiğini söyledi.

Kanın bu basınç sayesinde bütün vücutta dolaştığına dikkati çeken Oğuzhan, şöyle devam etti:

"Şu anki bilgilerimize göre büyük tansiyon 140 ve üzerindeyse, küçük tansiyon 90 ve üzerindeyse hipertansiyon diyoruz.Ancak hipertansiyon tanısını istisnai durumlar dışında tek bir ölçümle koymuyoruz. Çünkü, tansiyon değeri değişkendir. Sabah değişir, akşam değişir, mevsimden mevsime değişir, hastanede değişir, evde değişir. Bazı insanların tansiyonu hastaneye gelince yükselir. Buna 'beyaz önlük tansiyonu' diyoruz. Son 8-10yıldır görülen bunun tersi bir durum da var. Evde yüksek çıkıyor, hastanede normal. Buna da 'maskeli hipertansiyon' deniyor. Belki bu kişiler kendilerini hastanede daha güvende hissettikleri için tansiyonları normal çıkıyordur. Bu nedenle usulüne uygun birkaç değerin ortalaması alınarak yüksek tansiyon hastalığına karar verilmesi gerekiyor."

Oğuzhan, bilinen tansiyon aletleri dışında 24 saat ölçüm yapan ve bunu hafızasına kaydeden cihazlar da bulunduğunu ifade ederek, "Hasta cihazı üzerinde taşıyor. Bunlar 24 saat boyunca periyodik aralıklarla ölçüm yapar. Cihazı üzerinden çıkarınca günlük hayattaki tansiyonunu görmüş oluruz, gece ölçümlerini görmüş oluruz" diye konuştu.

 

AA

Etiketler:
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler