YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Damar izi" 5 pilot ilde başlıyor
"Damar izi" 5 pilot ilde başlıyor
06 Haziran 2014 11:59
Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kurulacak avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi, temmuz ayında 5 ilde pilot uygulama olarak başlatılacak.

MEB yetkililerinden alınan bilgiye göre, MEB'e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde engelli bireylere verilen destek eğitimleri ile bu eğitimlerin giderleri Bakanlık tarafından karşılanıyor.

Bakanlık, bu eğitimlerin giderlerinin ödenmesine ilişkin iş ve işlemleri 18 Mayıs 2012 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda yürütüyor. 

Bakanlık tarafından, illere bir yazı gönderilerek, yönetmelik gereği özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde avuç içi damar okuma ile kimlik doğrulama sisteminin teknik detayları anlatıldı.

Düzenlemenin yürürlüğe girme süresinin 18 Mayıs 2012 tarihinden itibaren üç yıl olarak belirlendiği açıklanarak, buna göre söz konusu düzenlemenin en geç 18 Mayıs 2015 tarihine kadar yürürlüğe girmesi gerektiği vurgulandı. 

Damar izi istismarı önleyecek

MEB'in yazısında, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri ve rehberlik araştırma merkezlerinde kurulması gereken engelli birey modülü ile uyumlu kimlik doğrulama sistemi için kurumların hazırlamaları gereken teknik alt yapıya ilişkin detaylı bilgiler yer aldı. Yazıda ayrıca, kurumlarda kullanılacak kimlik doğrulama cihazlarının teknik özellikleri de detaylandırıldı. 

Buna göre, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde kurulacak avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi, temmuzda Bilecik, Çankırı, Karabük, Kırıkkale ve Yalova illerinde pilot uygulama olarak başlatılacak. Ağustosta da Ardahan, Artvin, Bayburt, Burdur, Erzincan, Iğdır, Isparta, Kars, Kırklareli, Kilis, Nevşehir ve Tunceli illeri de uygulamaya dahil olacak. Pilot uygulamada toplanan veriler değerlendirilecek ve karşılaşılan sorunlara göre düzeltmeler yapılacak.

Pilot uygulamaya eylülde yeni iller dahil edilecek. Böylece gelecek yılın mayıs ayında avuç içi damar izi yöntemiyle kimlik doğrulama sistemi özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde Türkiye genelinde uygulamaya geçmiş olacak. 

MEB'e bağlı özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde istismarın önüne geçmek için kimlik doğrulama sistemi en geç 18 Mayıs 2015 tarihine kadar kurulmuş olacak. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler