YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
D Vitamini eksikliği için Güneş çok iyi geliyor!
D Vitamini eksikliği için Güneş çok iyi geliyor!
28 Ağustos 2015 07:20
Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Sevil Aslan, “D vitamini eksikliği çoğunlukla yetersiz besin alımından ve güneş ışınlarına az maruz kalınmasından kaynaklanır.

D vitamini eksikliği yaşayan hastalarda halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve bağışıklık sisteminde bozulmalar görülebiliyor. Ayrıca ofis çalışanlarında strese, uyku düzeninde bozulmalara, sabah yataktan kalkmama isteğine ve performans düşüklüklerine sebep olabiliyor.

Güneşten kaçmayın

D vitamini eksikliğinin çoğunlukla yetersiz besin alımından ve güneş ışığından yeterince faydalanamamaktan kaynaklandığını belirten Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Aslan, “D vitamini eksikliğine güneş görmeyen ülkelerde sıkça rastlansa da ülkemizde de yaşanan önemli sağlık problemlerinden biridir. Çünkü D vitaminin yüzde 90-95’i ultraviyole ışınları ile deride sentezlenir. Ayrıca aşırı kilolu kişilerde, esmer tenlilerde, süt çocuklarında ve yaşlılarda D vitamini eksikliği riski daha fazladır.” diyor.Yaz bitmeden güneşten faydalanın, çook yararlı!

Kalp ritmi düzeni için D vitamini şart

D vitamini; vücutta önemli görevleri olan ve yağda çözünebilen bir vitamindir. Sağlıklı kemik gelişiminde, kalsiyumun kemiğe yerleşmesinde, fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emiliminde büyük rol oynar. Özellikle de çocuklarda sağlıklı büyüme ve gelişme için oldukça gereklidir. Bunların yanı sıra; kalp ritminin düzenlenmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, kas ve iskelet sisteminin kuvvetlenmesi, kanın pıhtılaşması ve tiroit fonksiyonları gibi pek çok önemli görevde yer alır.

D vitamini eksikliği diyabete sebep olabilir

D vitamini eksikliği olan bir kişide halsizlik, yorgunluk, kas ağrıları ve bağışıklık sisteminde bozulmalar görülebilir. Ayrıca depresyona eğilim ve grip-nezle gibi hastalıklara sıkça yakalanmak da diğer belirtilerdir. D vitamini bağırsak epitelindeki (doku) kalsiyumun emilimine yardımcı olan kalsiyum bağlayıcı proteinin emilimini artırır. Eksikliğinde ise kalsiyum emilim ve kullanımına bağlı olarak kemiklerde yumuşama ve kemik/diş yapısında bozulmalara neden olabilir. D vitamini eksikliği insülin salgısını azaltarak tip 2 diyabet riskini de arttırabilmektedir.

D vitamini için 15 dakika güneş ışığı

D vitamini eksikliğini önlemek ve gidermek için dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Güneş ışınları da bunların başında gelir. Çünkü vücudun D vitamini ihtiyacı büyük oranda güneş tarafından karşılanır. Ultraviyole ışınları, D vitamini üretebilmesi için ciltteki yağı harekete geçirir. Bu sebeple günde 10-15 dakika güneş ışığı almak D vitamini sentezi için yeterlidir. Ancak bebek, çocuk ve yaşlıların güneşin çok dik geldiği saatlerde dışarıya çıkmamaları gerekir. D Vitamini eksikliği için Güneş çok iyi geliyoor!

Ofis çalışanları özellikle risk altında

Ofis çalışanları uzun saatler kapalı mekanlarda çalıştıklarından güneş ışınlarından yeterli derecede faydalanamazlar diyen Central Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Sevil Aslan, “Ayrıca kış aylarında hava güneşli olsa bile soğuk ve rüzgar yüzünden çoğu kişi dışarıya çıkmak istemez. Bu durum da D vitamini için gerekli ultraviyole ışınlarından mahrum kalınmasına yol açabilir. Mesai saatlerinin fazla olması ve çalışma şartlarının yarattığı stres nedeniyle de beslenme düzenine genellikle çok dikkat edilmez. Bu yüzden de ofis çalışanlarında yorgunluk, eklem ağrıları, stres, uyku düzeninde bozulmalar, sabah yataktan kalkmama isteği ve performans düşüklükleri görülebilir.

Ofis ortamındaki camlar Ultraviole ışınları tutabilir

Ofis ortamındaki camlar ve bazı giysiler de ultraviyole ışınlarını tutabilir. Bunun sonucunda da D vitamini vücutta sentezlenmeyebilir. Bu sebeple yaz aylarında güneş ışınlarının çok dik gelmediği saatlerde açık havada yürüyüş yapılmalıdır. Kış mevsiminde ise güneşli havalardan olabildiğince faydalanılmalı, mevsime uygun giyinerek dışarı çıkılmalıdır. Mesai saatlerinde beslenme düzenine dikkat edilmeli, hiçbir öğün atlanmamalıdır. D vitamini yapıcı gıdaların tüketilmesine de ayrıca özen gösterilmelidir” ifadelerini kullandı.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler