YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çom'dan çok önemli açıklamalar
Çom'dan çok önemli açıklamalar
22 Ekim 2009 20:31
Özel hastane, domuz gribini tespit edemez

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, domuz gribi virüsüne rastlanan okulların, ihtiyaç duyulması ve virüsün yayılmasını engelleyeceğine kanaat getirilmesi halinde bir müddet daha tatil edileceğini bildirdi.

Çom, farklı illerdeki çeşitli okullardaki öğrencilerde pandemik A(H1N1) virüsüne rastlanması nedeniyle alınan önlemler konusunda bilgi verdi.

Domuz gribine rastlanan okulların tatil edilmesinin bir süre daha gündemde olacağını bildiren Çom, "İhtiyaç varsa, virüsün yayılmasını engelleyeceğine kanaat getirirsek bir müddet daha vaka görülen okulları kapatmayı düşünüyoruz" dedi.

Çom, iyileşme süresi 1 hafta olduğu için virüse rastlanan okulların bu kadar süre tatil edilmesinin yeterli olduğunu söyledi.

Hasta öğrencilerin virüsü diğer öğrenci ve öğretmenlerle aile bireylerine bulaştırmaması için okulları kapatma yoluna gittiklerini belirten Çom, gelecek olan yeni parti domuz gribi aşılarıyla öğrencileri aşılamaya başladıktan sonra bu tür önlemlere ihtiyaç kalmayacağını kaydetti.

Yılbaşına kadar 18 milyon doz aşının Türkiye'ye ulaşması nın beklendiğini anlatan Çom, "Okullarda ve toplumda aşılama belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra okulların tatil edilmesine gerek kalmayacak. Elimize geçen doz miktarıyla alakalı bir aşı planı uygulayacağız. Aşılamada, öğrencilerde virüs gö rülen ya da görülme ihtimali olan okulların bulunduğu illere öncelik vereceğiz" dedi.

Bazı illerde virüs tespit edilen 1-2 öğrenci bulunduğunu, ama bunun okulların tatil edilmesini gerektirecek nitelikte olmadığını vurgulayan Çom, televizyondan eğitim konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürü Seraceddin Çom, domuz gribinden şüphelenen vatandaşların izlemeleri gereken yol konusunda da uyarılarda bulundu.

Bazı vatandaşların paniğe kapılarak özel sağlık kuruluşları ya da laboratuvarlarda domuz gribi testi yaptırdığını, ancak buna gerek olmadığını anlatan Çom, şunlara dikkati çekti:

"Türkiye'de sadece Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı ile İstanbul Üniversitesi'nin viroloji laboratuvarlarında A(H1N1) virüsünün tanısı konulabiliyor. Hekimler uygun görürse numune alıp bunu laboratuvarlara gönderiyor. Özel sağlık kuruluşları ya da laboratuvarlarda yapılan testlerle domuz gribi bulunup bulunmadığı tespit edilemez. Bu testlerle ancak bir grip virüsü olup olmadığı belirlenebilir. Mevsimsel grip virüsü müdür, yoksa pandemik influenza mıdır bilinemez. Bunun doğruluk oranı da yüzde 30'dur. Vatandaşlar bunu bilerek bu tür testlere rağbet göstersinler, paralarını da boşa harcamasınlar."

Çom, domuz gribine karşı önlemlerin, toplumda yaygın aşılama yapı lıncaya kadar sağlık, güvenlik, emniyet ve ulaşım gibi hizmet alanlarında sistemin çökmemesi amacıyla alındığını bildirdi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler