YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocukta solunum yolu enfeksiyonuna dikkat!
Çocukta solunum yolu enfeksiyonuna dikkat!
03 Kasım 2007 15:01
Çocukta solunum yolu enfeksiyonuna dikkat!

İki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateşin ciddiye alınması gerekiyor.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Metin Kılınç, havaların soğumaya başladığı mevsim geçiş dönemlerinde üst ve alt solunum yolu enfeksiyonların arttığını belirterek, çocukların sağlığına özellikle bu dönemlerde çok dikkat edilmesini istedi. Kılınç, üst ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşıcı olduğunu, insanların bu enfeksiyonlara neden olan virüsleri çeşitli yollarla birbirlerine bulaştırdığını belirtti: "Mevsim geçiş dönemlerinde en dikkat edilmesi gereken grup yaşlılar ve çocuklardır. Özellikle iki yaş altındaki çocuklar solunum yolu hastalıklarından daha çok zarar görebilir.

İki yaş altındaki çocuklarda görülen sürekli öksürük, nefes almada zorlanma ve yüksek ateş ciddiye alınmalı. Öksürüğün şekli ve sıklığı da çok önemli. Hafif ve kuru bir öksürük ağırolmayan bir üst solunum yolu hastalığının habercisiyken, çocuğun günde üç ya da beş kez arka arkaya ve bu şekilde 10 kez ve daha fazla öksürmesi, öksürüğün balgamlı olması, ateş ve nefes almada zorlanma, enfeksiyonun ciddileştiğini ve zatürreye dönüşme aşamasında olduğunu haber verir."

Kılınç, yüksek ateş ve öksürüğün iki günden fazla sürmesi halinde çocuğun derhal doktora götürülmesi, belirtilerin nedeninin araştırılması gerektiğini belirtti. Enfeksiyonun akciğerlere doğru inmesi halinde belirtilerin daha da ağırlaşacağını belirten Kılınç, öksürüğün büyük sıklıkla grip, nezle, boğaz enfeksiyonu, akciğer enfeksiyonu ya da zatürrenin belirtisi olarak ortaya çıktığını söyledi. Kılınç, çocukları solunum yolu enfeksiyonlarından korumak için çok kalabalık ortamlara götürmemek ve hasta olan kişilerden uzak tutmak gerektiğini belirtti.

El temizliğinin de çocukların enfeksiyonlardan korunması açısından çok önemli olduğunu belirten Kılınç, "El temizliği çocukları gribal ve viral enfeksiyonlardan koruma açısından çok önemli. Bu tür hastalıklar genellikle el temizliğine yeterince önem verilmediğinde daha çabuk bulaşıyor" dedi. Kılınç, hafif öksürüğü ve ateşi olan bir çocuğun öncelikle ateşinin düşürülmesi, beslenmesine dikkat edilmesi, ailelerin çocuklarının öksürüğünü kesmek ya da ateşini düşürmek için bir doktora başvurmadan ateş düşürücü ya da şurup kullanmaması gerektiğini kaydetti.
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler