YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarınızın geniz etini hemen aldırmayın!
Çocuklarınızın geniz etini hemen aldırmayın!
16 Ağustos 2015 07:53
Çocukların hayatını kabusa çeviren ve çoğu zaman ameliyat masasına yatıran geniz eti için uzmanlardan uyarı geldi: Hemen operasyon yaptırmayın!

Çocuğun yaşam kalitesini hayli düşüren geniz eti; ağız akıntısı, hırıltılı solumu, sürekli olarak tıkanıklık, yutkunmada zorluk şekli ile de fark edilebilir. Geniz eti uygulamaları ile ilgili merak edilenleri Acıbadem Ankara Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Doç. Dr. Ali Titiz anlattı.

Sürekli grip olanlar dikkat!

Her geniz eti ameliyat edilmemelidir. Üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz etinin sürekli olarak büyümesine ve küçülme oluşmamasına yol açabilir. Çocuklarda görülen sık enfeksiyon gelişimi, uyku bozuklukları, orta kulak hastalıkları ve büyüme gelişmede geriliğin etkilenmesi ile cerrrahi müdahale seçeneğini gündeme getirir. Geniz etinin ısrarla medikal tedavi ile düzeltilmeye çalışılması sorunu çözemeyeceği gibi uzun dönem kullanılan ilaçların yan etkileri de ayrı bir klinik sorun olarak karşımıza çıkabilmektedir. Bu nedenle geniz eti ameliyatı, çocuğun yaşam kalitesini olumlu yönde etkilemesi açısından, çok ertelenmeden planlanması gereken bir cerrahi girişim olarak düşünülmelidir.

Sigara dumanı tetikliyor

Geniz eti ameliyatının ağız içinden yapılacağı için kesi olmayacağını belirten Doç. Dr. Ali Titiz “Aynı gün bile taburcu edilen çocuklarda, iki üç günlük hafif bir diyet ile günlük aktiviteleri kısıtlanmamış olacaktır. Çok nadir olsa da uygun olarak alınmış geniz eti dokusu özellikle çocuğun içinde bulunduğu kötü risk faktörleri varlığında (kötü hijyen, sigara içilen ortamlar, enfekte çocuklarla sık yakın temas vb. nedenlerle çok sık üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmesi) tekrar büyüyebilir” dedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler