YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarınızdaki diz ağrılarını hafife almayın
Çocuklarınızdaki diz ağrılarını hafife almayın
01 Kasım 2013 11:47
Özel Avrupa Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Mustafa Altuner, çocuklarda büyüme çağında görülen diz ağrılarının hafife alınmaması gerektiğine dikkat çekti.

Ortopedi alanı içerisinde diz hastalıklarının önemli bir yer tuttuğunu söyleyen Altuner, hastaların büyük çoğunluğunun diz hastalığı şikayetiyle geldiğini belirtti.

Diz hastalıklarının her yaş grubundan insanda görüldüğünü vurgulayan Altuner, “Her yaş grubunda diz şikayetleri mevcut oluyor. Dizdeki rahatsızlıklar hastanın aktivitesine, yaşam koşullarına göre değişiyor” dedi.

Özellikle büyüme çağındaki çocuklarda büyüme ağrılarının sık olarak görüldüğünü dile getiren Altuner, “Büyüme ağrısıdır deyip geçiştirilirse istenmeyen sorunlara yol açabiliyor. Çocukluk çağında kemik kanseri denilen hastalık sık görülüyor. Gece ağrıları ve diz bölgesinde şiddetli ağrılar varsa büyüme ağrısı deyip geçmemek detaylı incelemek gerekiyor. Bu yolla birçok tanıda atlanmamış oluyor” ifadelerini kullandı.

20-50 yaş arası hastaların yaşam şekillerine göre diz hastalıklarının ortaya çıktığını belirten Altuner, “20 ile 50 yaş arasındaki hasta grubumuz daha çok spor aktivitelerine veya yaşam şekillerine göre sıkıntıları olabiliyor. 50 yaşından sonra menüsküs ve halk arasında kireçleme diye bilinen kıkırdak hastalıklarına daha çok rastlıyoruz.

Özellikle bayan ve obez hastalarda ve genetik yatkınlığı varsa daha çok kireçleme denilen hastalıklarla karşılaşıyoruz. Erken teşhis olduğunda hastalık ilerlemeden tedavi etmiş oluyoruz. Başlangıç seviyesinde olan hastalarda medikal ve fizik tedavi yöntemleriyle rahatsızlıkları sonlandırabiliyoruz. İlerleyen dönemlerde ameliyat gerekse bile bu tedavi yöntemleriyle ameliyat olasılığını ötelemiş oluyoruz” diye konuştu.

Altuner, Gece ağrısı olan, yürümekte güçlük çeken hastalarda protez ameliyatları yapıyoruz. Hastalarımız memnun kalıyor ve şikayetler son buluyor. Bu ameliyatlarda hasta ve hekim arasındaki uyum çok önemli ki sonuç yüzde yüz başarılı olsun” diyerek sözlerini tamamladı.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler