YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarınıza asla yalan söylemeyin
Çocuklarınıza asla yalan söylemeyin
04 Ekim 2013 15:43
Bağcılar Belediyesi’nin 2013-2014 kültür sanat etkinliklerinde konuşan Prof. Dr. Üstün Dökmen, özellikle çocuklara 4-5 yaşlarındayken ‘beyaz yalan’ dediğimiz yalanların yanlış olduğu kaydetti.

Dökmen, "Aslında farkında olmadan çocuğu yalana hazırlarız. Çünkü çocuklar her şeyin farkındadır. Hemen hemen birçok şeyi idrak edebilir ve anlayabilirler. Bu sebeple bırakın ciddi yalanı ‘küçük beyaz yalan’ dediğimiz yalanları dahi söylemeyin." diye uyardı.

Bağcılar Meydanı’nda düzenlenen 2013-2014 Kültür Sanat Etkinlikleri’ne konuk olan Prof. Dökmen tiyatral gösterili sohbetinde anne ve babalara tavsiyelerde bulundu. Çocuk yetiştirirken yapılan yanlışlar üzerinde duran Dökmen, "Genel olarak çocuklarımızı döveriz. Ancak herhangi bir yerde konu ‘dayaktan’ açıldığında da ‘çocuklarımıza fiske dahi vurmayız’ deriz. Bir yetişkinin çocuk dövmesi ahlak dışıdır." dedi.

‘Kadın ve Annelik’ konularında birçok konunun yanlış bilindiğini belirten Prof. Dökmen, annelik duygusunun içgüdüsel değil tamamen öğrenilen bir süreçten oluştuğunu belirtti. Dökmen, "Eğer, annelik duygusu içgüdüsel olsaydı; anne olan kimseler çocuğunu camii avlusuna ya da sokağa bırakıp kaçmazdı. Anneliği kimisi öğrenmiştir yapar kimisi de öğrenememiştir yapamaz." diye konuştu.

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler