YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarda öksürüğe dikkat!
Çocuklarda öksürüğe dikkat!
13 Ekim 2012 11:39
Uzmanlar uyarıyor! Çocuğunuzun öksürüğü 3 haftadan fazla sürüyorsa mutlaka tüberküloz yönünden araştırın.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Baki, bir çocuğun öksürüğünün 3 haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka tüberküloz yönünden araştırılması gerektiğini söyledi.

Baki, yaptığı açıklamada, veremin (tüberküloz) dünyada çok görülen hastalıklardan biri olduğu, Türkiye'de de sık görüldüğünü belirtti.

Dünyada her yıl yaklaşık bir milyon veremli çocuğun ortaya çıktığını, bu hastalıktan 400 bine yakın çocuğun öldüğünü ifade eden Baki, ''Ülkemizde her yıl 100 bin kişiden 26'sında tüberküloz ortaya çıkmaktadır. Bunu Trabzon'un toplam nüfusuna oranlarsak her yıl Trabzon'da 260 yeni hasta ortaya çıkacak demektir. Ülke geneli olarak hesaplanırsa, yılda 16-18 bin hasta eder ki bir veremlinin hastalığı yılda en az bir kişiye bulaştırabileceği düşünülürse tam bir felaket. Gerçekte ülkemizde bu oranın 35-40 bin olduğu tahmin ediliyor'' dedi.

Veremin çocuklarda çok sık görülen bir hastalık olduğunu kaydeden Baki, ''Verem erişkinlerde çoğunlukla sadece akciğer tüberkülozu şeklinde karşımıza çıkarken, çocuklarda akciğer tüberkülozu olabileceği gibi ince verem dediğimiz miliyer tüberküloz veya verem menenjit gibi öldürücü şekilleriyle kendini gösterebiliyor. Özellikle 5 yaş altı çocuklar bu yönden çok riskli. Erken teşhis ve tedavi edilmediğinde öldürüyor veya sakat bırakabiliyor'' diye konuştu.

Veremin çocuklara, tüberkülozlu erişkinlerden bulaştığına dikkati çeken Baki, ''Tüberkülozlu anne, baba, teyze, dede, dayı, amca tedavi edilmediği takdirde ailenin diğer fertlerine ve çocuklara hastalığı bulaştırıyor. Tüberküloz çok yavaş seyreden bir hastalık olduğu için çabuk belirti vermiyor. Maalesef, ülkemizde erişkinlerin en az yarısı sigara içtiğinden ve her sigara içen de az çok öksürdüğünden, kişi tüberküloza bağlı öksürse de nedeni sigaraya bağlanıyor. Bu nedenle teşhis gecikiyor ve daha da vahimi etrafındakilere hastalığını bulaştırabiliyor'' dedi.


-''Tedavi edilmediği takdirde AIDS kadar tehlikeli olabiliyor''-


Prof. Dr. Baki, bir çocuğun öksürüğünün 3 haftadan fazla sürmesi durumunda mutlaka tüberküloz yönünden araştırılması gerektiğini vurgulayarak, ''Verem, solunum yolu ile bulaşarak öksürük, balgam, balgamdan kan gelme, nefes darlığı, bazen karın şişliği, ateş gibi şikayetlerle kendini gösteren, tedavi edildiğinde düzelen bir hastalık. Hastalar mutlaka gözetim altında olmalı, ilaçlarını yeterli miktarda ve yeterli süre almalı. Aksi takdirde direnç gelişeceği için ilaçlar fayda etmez ve bu hastalar etrafı için AIDS kadar tehlikeli olabilir'' diye konuştu. aa

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler