YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat
Çocuklarda güneş çarpmasına dikkat
07 Ağustos 2014 12:59
Özel Bingöl Hastanesi'nde görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Hakan Çoban, çocuklarda güneş çarpmasının ölümle sonuçlanabileceği gibi kalıcı hasar da bırakabileceğini söyledi.

Hava sıcaklıklarının 38’i bulduğu Bingöl’de ebeveynleri yaz güneşine karşı uyaran Dr. Çoban, aşırı sıcakların çocuklarda bazı hastalıklara yol açtığını ifade etti. Terle birlikte tuz ve su yitirilmesinin sıcak yorgunluğu denen duruma yol alabileceğini anlatan Çoban, "Çocuklar ve yaşlı insanlar, bedenlerindeki ısı düzenleyici mekanizmalar yetersiz olduğundan, sıcaklık değişikliklerinden fazla etkilenir. Ateşli hastalık geçirmekte olanlar için de sıcak çarpması tehlikesi daha yüksektir" dedi.

Tedavi edilse bile...

İlerlemiş sıcak çarpmasının çok tehlikeli olduğunu vurgulayan Dr. Çoban, "Tedavi edilse bile hastaların yüzde 20'si ölür. İyileşenlerin sinir sistemlerinde kalıcı hasarlar oluşabilir, denge ve koordinasyonlarının normale dönmesi ise aylar alır. Ama ilk belirtide tanı Konur ve tedaviye bilinç yitiminden önce girişilirse, iyileşme şansı yüksektir" diye konuştu.

Ebeveynlerin güneş çarpmasından şüphelendikleri halde yapmaları gerekenleri sıralayan Dr. Çoban, "Çok acele tıbbi yardım çağırın. Belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktor çağrılmalıdır. Bu arada hastanın ateşi düşürülmeye çalışılmalı. Ateş 38 dereceye kadar düşürülebilir ama daha aşağı inerse hastanın dolaşım şokuna girebileceği unutulmamalıdır. Çocuğu gölge bir yere götürün.

Çok hızlı bir şekilde vücudunu soğutun. Şiddetli baş ağrısı, bulantı, kusma ve yüksek ateş varsa böyle bir durumda hastanın serin bir yere götürdükten sonra vücudu sıkan giysilerini çıkartın. Başına ve kasıklarına soğuk kompres uygulayın. Ateşi çok yüksekse vücudunu ıslak bir çarşafla sarın. Bulunduğu yerin havadar olmasına dikkat edin. Serin bir cankurtaranla hastaneye taşınmasını sağlayın. Vücut sıcaklığını takip edin. Sıcaklık 38 - 39º C'ye düşünceye kadar soğutmaya devam edin. Bilinci ve davranışları normalse içecek bir şey verin. Eğer bilinci yerinde değilse içecek bir şey verilmesi boğulmasına neden olabilir" şeklinde konuştu.

"Çocuklar güneş altında bırakılmamalı"

Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu sabah 10.00 ile öğleden sonra 16.00 saatleri arasında çocukların direkt güneşin altında bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Çoban, "Çocuğunuza gölge kuralını öğretin. Şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu elbiseler giydirin.

Bebek 6 aydan küçükse koruyucu krem sürmektense koruyucu elbise ve gölgelikli bebek arabası kullanın ve bebeği gölgede bırakın. Güneşten koruyucu kremler kullanın. Her iki ultraviyole dalgasına yani UVA ve UVB'ye karşı koruyucu , koruma faktörü en az +30 olan ürünleri tercih edin ve bu kremleri çocuğunuz güneşe çıkmadan yarım saat önce sürün.

Eğer çocuk suda fazla kalıyorsa veya havluyla kurulanıyorsa krem sürme işlemini tekrarlayın. Çocuklarda UVA ve UVB'ye karşı yüzde 100 koruyuculuğu olan , kenarları kapalı güneş gözlüklerini tercih edin. Güneş ışınlarının yansımalarına dikkat edin. Kum ve su ışınları yansıdığı için bu gibi alanlarda korunmayı arttırın" ifadelerini kullandı. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler