YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarda göz sağlığına dikkat
Çocuklarda göz sağlığına dikkat
17 Ağustos 2015 16:59
Göz doktorları küçük yaştaki çocukların ders çalışmak istememe nedenleri arasında göz bozuklukları olabileceğini belirtti . Doktorlar aileleri göz sağlığı konusunda uyardı.

Uzmanlardan okulların açılmasına kısa bir süre kala çok önemli bir göz uyarısı geldi. İşte anne ve babaların çocuklarının gözleriyle ilgili haberin detayları şöyle:

Göz hastalıkları arasında yer alan miyop, astigmat ve hipermetropun, aileler tarafından fark edilemediğinde, çocukların okuldaki ders başarısının düştüğünü kaydeden Kaşkaloğlu Göz Hastanesi hekimlerinden Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, "Bu rahatsızlıklar, ders çalışırken çocukların motivasyonunu da olumsuz yönde etkiliyor" dedi. "Çocuğum tembel, ders çalışmayı sevmiyor" gibi düşünen ebevenynlerin aklına göz hastalıkları gelmeli diyen Kahraman, ailelerin çocuklarına düzenli göz taraması yaptırmalarının büyük önem taşıdığını söyledi. 

Göz rahatsızlığı yaşayan çocukların, genelde görüntüyü odaklamak için başını yan tutarak veya gözlerini kısarak baktıklarını hatırlatan Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, "5-6 yaştan erken dönemde taramaların yapılması hastalıkların erken tanı ve tedavisi açısından gerekli. Özellikle bu dönemde göz tembelliği yönünden çocuklar mutlaka göz muayenesinden geçirilmelidir. Her sağlıklı çocuk bile her yıl düzenli göz muayenesi olmalıdır. Göz sağlığı, okuldaki başarıyı doğrudan etkiliyor. Gözde bir rahatsızlık olup olmadığı konusunda aileler çok bilinçli hareket etmeli. Bu konuda öğretmenlere de büyük görev düşüyor" dedi. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler