YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuklarda büyük tehlike: Kolesterol!
Çocuklarda büyük tehlike: Kolesterol!
24 Mayıs 2016 10:37
Hazır gıda tüketimi ve yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu dramatik bir şekilde artan çocukluk çağı obezitesi, erişkin yaşlardaki kalp damar hastalıkları riskindeki artışı da beraberinde getirir. Kalp ve damar hastalıklarına zemin hazırlayan kolesterol

Pek çok ebeveyn kolesterolün çocukları için ne anlama geldiğinden haberdar değildir. Oysa yüksek kolesterol düzeyleri kalp ve damar hastalıklarının en önde gelen nedenidir ve yapılan araştırmalar bu hastalıkların kökeninin çocuk çağına uzandığını kanıtlamıştır. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Seza Baykan çocuklarda kolesterol tedavisi ve yapılması gerekenleri anlattı: 

BİR NEDENİ DE KÖTÜ BESLENME 

Hazır gıda tüketimi ve yanlış beslenme alışkanlıkları sonucu dramatik bir şekilde artan çocukluk çağı obezitesi, erişkin yaşlardaki kalp damar hastalıkları riskindeki artışı da beraberinde getirir. Kolesterol yüksekliği ile ilgili sorunların ortaya çıkmasının uzun yıllar alması, aradaki ilişkinin kurulmasını güçleştirir. Çocukların kolesterol düzeylerini bilmek, özellikle ailede yüksek kolesterol ve kalp damar hastalığı öyküsü var ise mutlaka gereklidir. 
Yüksek kolesterolün başlıca 3 nedeni vardır. 
KATILIM: Aile fertlerinde kolesterol değerleri yüksek kişilerin bulunması 
BESLENME: Doymuş ve trans yağlardan zengin beslenme alışkanlığı olması
OBEZİTE: Yaş normallerinin üzerinde bir kiloya sahip olmak 

TARAMA YAPILMASI ÇOK ÖNEMLİ 

Amerikan Pediatri Kurumu’nun önerisi risk faktörlerine bakılmaksızın her çocuğun 9-11 yaş arası ve sonra da 17-21 yaş arası yüksek kolesterol yönünden taranmasıdır. Yukarıda sayılan risk faktörlerine sahip çocuklar ve diyabet, hipertansiyon ya da böbrek hastalığı vs. olan çocuklar ise doktorunun önerisi doğrultusunda en erken 2 yaşında olmak kaydıyla 3 yılda bir taranmalıdır.

DEĞERLERİ DÜŞÜRMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT!

-  Kolesterol değerlerini düşürmek için meyve, sebze ve tam tahıllardan zengin beslenilmeli. 
-  Protein için yağsız et, derisi alınmış kanatlı hayvan etleri, balık, baklagiller tüketilmeli. 
-  Yağsız veya az yağlı süt ürünleri tüketilmeli. 
-  Yemeklerde kesinlikle margarin kullanılmamalı, zeytinyağı kullanılmaya özen gösterilmeli.  
-  Şeker ilaveli yiyecek ve içecekten kaçınılmalı. 
-  Yürüyüş, koşu, bisiklete binmek, yüzmek başta olmak üzere çocuklar günde en az 1 saat fiziksel aktivite yapılmalı. Bunlar neticesinde egzersiz HDL düzeyleri arttırılmalıdır. 
-Kolesterol düzeyleri  >129 mg/dl olan çocuklar kolesterol düşürmeye yönelik diyete alınmalı ve fiziksel aktivitelerini arttırıcı spor programlarına teşvik edilmeli, 3-6 ay sonra tekrar kolesterol düzeyleri ölçülmelidir. Bu önlemlere rağmen çocuğunuzun kolesterol ölçümleri kritik düzeylerin altına inmiyorsa 10 yaş ve üzeri çocuklarda ilaç tedavisi gerekebilir. 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler