YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuk hayaliniz yarım kalmasın
Çocuk hayaliniz yarım kalmasın
30 Eylül 2013 21:21
Günde içilen 10 sigara ile 5 fincan kahve kadınların anne olma hayaline büyük darbe indiriyor. Hamile kalanlarda ise canlı doğum oranını % 40 düşürüyor

Kadınlar dikkat! İçtiğiniz sigara ve kahve, annelik hayalinizi suya düşürebilir. Üreme Tıbbı Derneği Başkanı Prof. Dr. Erol Tavmergen, günde 10 ve üzeri sigaranın, 5 fincan ve üzeri kahvenin gebelik oranında yüzde 50, canlı doğum oranında ise yüzde 40 azalmaya neden olduğunu açıkladı.

Sigara kullanımının gebelik oranlarının yüzde 50 azalttığını, bununla birlikte, dış gebeliklerin yine sigara içerisinde bulunan kotinin maddesi nedeniyle gerçekleştiğini kaydetti. Günde 10 ve üzeri sigaranın kadınların yumurtalık damarlarında daralmaya ve yumurtalık dokusunun beslenmesinde olumsuzluklara neden olduğunu, bunun da kadınlarda beklenenden 3-5 yıl daha erken kısırlık ve menopoza girilmesine yol açabileceğini belirten Prof. Dr. Tavmergen, "Ülkemizde ortalama menopoza girme yaşının 48 olduğu düşünülecek olursa sigara içen veya pasif içici durumundaki kadınların yumurtlama ile ilgili sorunları 36- 38 yaşlarından itibaren beklenilmelidir" diye konuştu.

Yeniden düşünün

Sigaranın yanı sıra alkol ve kafein tüketiminin de gebe kalma oranlarını etkilediğine dikkat çeken Prof. Dr. Tavmergen, günde 5 fincan ve üzeri kahve tüketen kadınlarda gebelik oranlarının yüzde 50, canlı doğum oranlarının ise yüzde 40'lar düzeyinde azaldığına dikkat çekti. Prof. Dr. Tavmergen, kadınların sigara ve kahve içmeden iki kez düşünmesini istedi.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler