YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuğunuzun yemek yemek istememesinin altında bu hastalık yatıyor olabilir
Çocuğunuzun yemek yemek istememesinin altında bu hastalık yatıyor olabilir
08 Mayıs 2016 04:00
Çocukların yemek yemek istememesi, iştahsız olması aileleri endişelendiriyor olabilir. Çocukların iştahsız olmasının altında düşünülenin çok aksine başka rahatsızlıklar da olabileceğine değinen Op. Dr. Ümit Filiz, bademcik iltihabı üzerinde durdu.

İzmir’in Bornova semtinde yer alan Özel ENTO Kulak Burun Boğaz Cerrahi Tıp Merkezi’nde görev yapan Opr. Dr. Ümit Filiz, yemek yemeyi istemeyen çocuklar hakkında aileleri uyardı. Filiz, sıklıkla bademcik iltihabı problemi ile karşı karşıya kalan çocukların yemek yemeye karşı isteksizlik duyduklarını söyledi.

Bunun sonucunda ise savunma sistemlerinin ve bağışıklık sistemlerinin zayıfladığına dikkat çekti.  Opr. Dr. Ümit Filiz, 3-4 yaşına gelene kadar çocuklarda kemik iliği gelişiminin tamamlanamadığını açıkladı. Bademciklerden ise bağışıklık sisteminin mikropları yenebilmesi için savunma sistemini meydana getiren bir maddeyi salgıladıklarını anlattı. Filiz, 4 yaşının dolması ile birlikte bu görevi kemik iliğinin üstlendiğini aktardı. Bu nedenle 3-4 yaşını doldurmayan çocuklara bademcik ameliyatı yapılmaması gerektiğinin altını çizdi. 

BADEMCİK ALINMA KRİTERLERİ  

Bademcik ameliyatı kararını bazı kriterlere göre karar verdiklerini vurgulayan Dr. Filiz, "Bademcik iltihabında oluşan boğaz ağrısı, ateş, eklem kas ağrısı gibi bir tablonun son 1 yıl içinde 7 defa tekrar etmesi lazım.

Ya da hastalık her yıl 4 atak şeklinde devam ederse veya yemek yeme ve nefes alma sorunu oluyorsa, çocuğun beslenme ve uyku kalitesini etkiliyorsa bademcik alınmalıdır. Bademcikler eşit büyür. Eğer ki bademcikler asimetrikse kanser riski olabilir. Bu durumda kanser tanısı nedeniyle de bademcikler alınır" diye konuştu.  

YEMEK YEMEK İSTEMEZLER  

Bademcik rahatsızlığının çocuğun uyku kalitesini, yemesi ve içmesini aynı zamanda psikolojisini olumsuz yönde etkilediğine dikkat çeken Dr. Filiz, şu bilgiyi verdi: "İyi uyuyamayan çocuğun büyüme hormonu salınımı azalır. Uykuda nefes alma problemi yaşayan çocuğun gelişimi, zekası ve psikolojisi bu durumdan olumsuz etkilenir. Bu çocuklar agresif olabilir. Büyük bademcikler nedeniyle çocuklar yemek yemek istemez. Beslenme sorunu yaşayan bir çocuğun bağışıklık sistemi zayıflar, gelişemez." 

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler