YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çocuğunuzu bu virüsten mutlaka koruyun!
Uzmanlar uyarıyor: 'Virüsün bulaşmasını önlemek için çocuklarınızın elindeki oyuncakları bile sürekli temizleyin!'
Çocuğunuzu bu virüsten mutlaka koruyun!
18 Eylül 2010 / 07:19 Güncelleme: 18 Eylül 2010 / 07:23

Solunum yolu hastalarına neden olan RS virüsü ekim-nisisan ayları arasında görüldüğüne dikkat çeken uzmanlar, uyardı: "Virüsün bulaşmasını önlemek için çocuklarınızın elindeki oyuncakları bile sürekli temizleyin"

Solunum yolu enfeksiyonuna neden etkenlerden biri olan RS (Respiratuar Sinsityal) virüsü, yenidoğan bebeklerin yüzde 60'ı doğumlarından sonraki ilk salgında rastlanıyor. Yaşamlarının en geç 2-3. yıllarına kadar tüm çocuklar RS Virüsü enfeksiyonu geçiriyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) verilerine göre ise virüs nedeniyle dünyada her yıl yaklaşık 400 bin bebek hayatını kaybediyor. Türkiye'de de virüs nedeniyle yaklaşık 30 bin kişinin hastanede yatarak tedavi gördüğü araştırmalarla ortaya çıkıyor. Ülkemizde özellikle Ekim - Nisan arasında görülen virüs, bulaşıcı olmasıyla dikkat çekiyor. Uzmanlar, bu aylarda salgının olabileceğini belirtiyor.

HER YAŞTA GÖRÜLÜYOR

RS'nin her yaşta görülen solunum enfeksiyonu olduğunu anlatan Türk Neonatoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Murat Yurdakök, özellikle prematüre bebekler, kronik akciğer hastalığı ve doğuştan ağır kalp rahatsızlığı olanlarda daha ağır seyrettiğine dikkat çekti.

Prof. Yurdakök, "Yetişkinlerde ve 3 yaşın üstündeki çocuklarda basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu olarak gözleniyor.  Hastalık, kırgınlık, burun akıntısı, boğaz ağrısı, hafif öksürük ve baş ağrısı gibi şikâyetlerle atlatılabiliyor. Ancak zamanından 2 ay veya daha önce doğmuş bebekler, kronik akciğer ve doğuştan ağır kalp hastalığı olanlarda daha ağır seyrediyor. Virüs, hastaneye yatarak tedaviyi gerektiren ve ölüme yol açabilecek kadar ağır klinik tablo ile seyreden alt solunum yolu enfeksiyon etkenlerinden biridir" dedi. Prof. Yurdakök, bebeklerde bronşit ve pnömoni (zatürre) gibi alt solunum yolu enfeksiyonlarının önemli nedenlerinden biri olduğunun da altını çizdi. 

RS Virüs esas olarak solunum yolu ile bulaştığını anlatan Prof. Yurdakök, "Hasta kişilerin solunum salgılarında yüksek oranda virüs bulunuyor. Havaya karışan solunum salgı parçacıkları veya enfekte solunum salgılarının ortamdaki yüzeylere bulaşması ile başka kişilere hastalık bulaşabiliyor" diye konuştu.

NASIL ÖNLENEBİLİR?

Virüsün yayılmasını önlemek için öksürme ve hapşırma gibi olaylar sırasında tek kullanımlık kağıt mendil kullanılıp, atılmasını öneren Prof. Yurdakök, eşyaların da temiz olması gerektiğini belirtti. Riskli bebeklerin özellikle Ekim - Nisan aylarında takip altına alınmasını çok önemli olduğunu aktaran Prof. Yurdakök, ayda bir kez koruyucu bağışıklama yapılarak hastalıktan korunmanın mümkün olduğunu kaydetti.  Prof. Yurdakök, "koruyucu bağışıklama; Yenidoğan Hastalıkları, Çocuk Kardioloji, Çocuk Enfeksiyon, Çocuk Alerji ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanları tarafından başlatılabilir" ifadesini kullandı.

BEBEĞİNİZİ NASIL KORUYABİLİRSİNİZ?

Bebeğinize dokunmadan önce sıcak su ve sabun ile ellerinizi yıkayın.

Nezleyseniz ve ateşiniz varsa bebeğinize çok yaklaşmayın.

Tek kullanımlık mendil kullanın ve hemen atın.

Nezle belirtisi gösteren diğer çocukları bebeğinizden uzak tutun.

Kullanılan oyuncakları düzenli olarak temizleyin.

Kalabalık yerlere bebeğiniz ile gitmeyin.

Bebeğinizin yanında sigara içmeyin.
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler