YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çinko ve Folat zengini bezelyeyi mutlaka tüketin!
Çinko ve Folat zengini bezelyeyi mutlaka tüketin!
14 Ağustos 2015 16:29
Yüksek kaliteli protein, doğal diyet lifi ve faydalı nişasta bakımında güçlü bir besin kaynağı olan kuru bezelye, hastalıklardan koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve astım-alerji rahatsızlıklarına iyi geliyor.

Çinko ve Folat zengini bezelyeyi mutlaka tüketin! 0 0 0 Yüksek kaliteli protein, doğal diyet lifi ve faydalı nişasta bakımında güçlü bir besin kaynağı olan kuru bezelye, hastalıklardan koruyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve astım-alerji rahatsızlıklarına iyi geliyor. Tahıllardaki protein miktarının iki katına sahip olan kuru bezelyenin 1/4 su bardağında şaşırtıcı şekilde 8 gram yüksek kaliteli, düşük yağlı ve tamamen bitkisel protein bulunuyor.

Lisin açısından da zengin olan kuru bezelye ve bezelye unu, tahıl tanesindeki proteinleri tamamlayan bir amino asit dengesine sahip. Bu bakliyatın protein miktarı ve kalitesi bunun dünya genelindeki açlıkla mücadele programlarında hatırı sayılır bir ürün olmasını sağlıyor. Bu durum ayrıca, bezelye ununu ve bezelye proteini izolatlarını günümüzde talep edilen protein açısından zenginleştirilmiş ürün ve atıştırmalıklarda kullanıma son derece uygun hale geliyor. Düşük glisemik endekse (GE) sahip olan kuru bezelye kompleks ve yavaş sindirilen nişasta ve karbonhidrat öğünleri kan şekerindeki sert artışlarınıda önlüyor.

Bezelye doğal folat ve çinko bankası Bezelye hem folat hem de çinko açısından doğal bir kaynak. Bir su bardağında yaklaşık 125 mcg folat bulunan bu bakliyat bu sayede tavsiye edilen günlük folat miktarının %37’sini karşılıyor. Folat zenginleştirmesi doğum kusurlarının önlenmesindeki önemli rolü nedeniyle artık ABD’de ekmek dahil olmak üzere birçok unlu ürün için bir zorunluluk haline getirildi. Şimdi, yeni bir araştırmanın sonucu folat tüketiminin astım ve alerji sorunlarını azaltabileceğini gösteriyor. Bilimsel veriler çinkonun hastalığa direnç ve bağışıklık konusundaki önemli rolünü vurgulamaya devam ediyor. Kuru bezelye unu gibi bakliyatlar hem folat hem de çinko açısından doğal bir seçenek oluyorlar.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler