YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cilt Kuruluğunun Doğal İlacı Ceviz!
Cilt Kuruluğunun Doğal İlacı Ceviz!
05 Ocak 2016 00:12
Sağlık hayatımızın en önemli konuları arasında olmaya devam ediyor. Cilt bakımına dikkat eden özellikle kadınlar ve erkekler ise ilaç olarak kullandıkları kimyasallar yanı sıra doğal imkanları da gözardı etmiyorlar. İşte doğal cilt kuruluğunun ilacı olan

Cilt kuruluğu bir çok kişide olan ve özellikle kış mevsiminde cilt çatlaklarına neden olan bir rahatsızlık. Uzmanlar özellikle kış aylarında cildi kuru olanların cilt korumak adına kesinlikle ceviz tüketmeleri gerektiğini vurguladı.

 

Uzmanlar özellikle kış aylarında cildi kuru olanların cilt korumak adına kesinlikle ceviz tüketmeleri gerektiğini vurguladı.

Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Buse Telli, bilhassa kış aylarında olan cilt kuruluğu, pullanması ve kırışıklığını önlemek için ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlu yiyeceklerin tüketilmesini önerdi. 

Manisa Özel Sekiz Eylül Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Buse Telli, kış aylarında vücut direncini arttırmak, hastalıklardan savunmak ve bu arada sıhhatli beslenebilmek hesabına A, C ve E vitaminlerinin tüketilmesinin ehemmiyetine dikkat çekti. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Buse Telli, "E vitamini, yağlı tohumlar dediğimiz ceviz, fındık, fıstık gibi yiyeceklerde bulunmaktadır. Kış aylarında cildinizin kurumasıyla, pullanmasıyla, kırışılması gibi vaziyetlerde E vitamini içeren maddeleri tükettiğimiz vakit cildimizin nemi sağlanacak. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirmiş olacağız" diye konuştu. 

Buse Telli, sebze ve meyvelerin çoğunu taze olarak, kabuklu bir şekilde tüketmek gerektiğini vurguladı. Çoğu sebze ve meyvenin vitamininin kabuğunda ve dış yapraklarında bulunduğunu anımsadan Telli, "B ve C vitamini ısı ile kolay kayba uğradığından dolayı sebzelerimizi pişirirken, diriliğine ve tazeliğine ehemmiyet göstermeliyiz. Şayet haşlama yaptıysak da suyunu dökmemeliyiz" dedi.

KATI YAĞLARDAN UZAK DURUN

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Buse Telli Kilo artışını kontrol etmek ve kilo almamak için yapılması gerekenleri de şöyle anlattı:

"Vücut ısımızı sağlamak hesabına su ve sıvı tüketimine ehemmiyet göstermeliyiz. Karbonhidrat, yağ ve protein gibi besin gruplarından yeterli ve balanslı şekilde tüketmeliyiz. Üç ara öğün üç ana öğün olmak üzere 6 öğün başka bir deyişle aslında sık sık beslenme ehemmiyetli. Yağ oranı tüketimlerine dikkat etmeliyiz. Zira kış aylarında yağlara eğilimlerimiz fazla olacaktır. Katı yağlar, margarinler gibi bu tarz yağların tüketimine dikkat etmeliyiz. Nebat çaylarıyla sıvı tüketimimizi sağlayabiliriz. Bunun neticeninde kilomuzu, hastalıklara olan direncimizi, bağışıklığımızı kontrol altına almış olup, bu arada kış aylarında kabızlık, hazımsızlık gibi hastalıklara da bitirmiş oluruz."

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler