YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çikolata diye aldıklarınıza dikkat edin!
Çikolata diye aldıklarınıza dikkat edin!
15 Ağustos 2015 14:52
Çikolata tüketimi ülkemizde gıda satışlarında önemli bir yer tutuyor. Peki nasıl çikolata yiyoruz?

Gıda satışlarında belli ürünlerin popülaritesi her zaman yüksektir. Çikolatada birçok kullanım alanı olması dolayısıyla bu ürünlerden bir tanesi. Katıldığı diğer gıdaların yanı sıra tek başına da bolca tüketilen çikolata alımında dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Rumeli Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Oğuz Özyaral'ın dikkat çektiği çikolatalarda kullanılan katkı maddeleri şöyle:
 
Çikolata adı altında satılan ama çikolata olmayan ürünler vücutta ve ciltte problemlere neden oluyor. Burada çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız; gerçek çikolataların üzerine mutlaka dikkat edilmelidir. Bende marketleri gezdiğim zaman gerçek çikolataların üzerinde şu ifadelerin yer aldığını görüyorum; Yüzde kırk, altmış, yetmiş oranında kakao içerir. Yağ oranı ve şeker oranları ya da şeker bulunmaz gibi ibareler yer alıyor. Satın alınacak ürünün marka değeri kadar, içeriğine de bakılmasını genç arkadaşlarımızdan özellikle rica ediyorum. Ne satın alıyorsunuz, ne yiyorsunuz, ne tüketiyorsunuz, tükettiğiniz ürünün içerisine ne katılmış yani içerisinde garip bir takım kimyasallar olan ürünleri almayın. Gençlere özellikle ‘bitter’ çikolata yemelerini tavsiye ediyoruz. Mutluluk hormonu, seratonin salgılatır. Çünkü bitter çikolata yüzde yetmiş üzerinde kakao içerir ve gençlerimize huzur verir.


Çikolata tüketmek çok önemlidir ama sütlü çikolata adı altında ‘çikolatin’ ve ‘parafin’ özellikli bir takım ürünler satılıyor. Bu ürünler yumuşacık hemen ağızda eriyor. Aromalar kullanılıyor, aromalı bir şey yemenize gerek yok. Çok vişne yemek istiyorsanız, oturun bir tabak vişne yiyin! Bir takım sistematik numaralarla verilmiş aromaların tamamı, insan sağlığı için zararlıdır. Bugün kanser yaşı bu tür nedenlerle 18’e kadar indi. Bu nedenle bildiğimiz ürünlerle beslenmeliyiz.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler