YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'li vekil: Özel hastanelere uygulanan yüzde 30
CHP'li vekil: Özel hastanelere uygulanan yüzde 30
CHP'li vekil: Özel hastanelere uygulanan yüzde 30
15 Kasım 2008 / 17:55 Güncelleme: 15 Kasım 2008 / 00:00

Meclis'te sağlık bütçesinin görüşülmesi sırasında CHP’li Akif Hamzaçebi AK Partili Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ‘komünistlikle’ suçladı.


Star gazetesinin haberine göre, Akdağ, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda milletvekillerinin özel hastanelerin alacağı katkı payına yüzde 30’luk sınır konulmasına ilişkin eleştirilerine karşılık, ‘Sınır koymazsak ilave ücretler istenmesinin önüne geçemeyiz. Planlama yapmak zorundayız. Vatandaşı korumamız lazım. Sadece zenginlere hizmet veren birkaç hastaneyi değil, Şırnak’taki hastaneyi düşünmek zorundayız. Birkaç hastaneyi fonlayacağız diye sistemi alabora edemeyiz. Özel hastane bir doktora 20-30 bin YTL maaş vererek bunu bizden finanse etmemeli’ karşılığını verdi.Komisyonda konuşan DTP‘li Hasip Kaplan’ın, ‘Ben size oyumu değil, günahımı bile vermem’ sözlerine de Akdağ, şu cevabı verdi: ‘Ben de Hasip Bey’e günahımı da sevabımı da vermem. Sevabını da almam.’


İdeoloji gözetmeden yapıyoruz


Akif Hamzaçebi (CHP): Özel hastanelere uygulanan yüzde 30 sınırlama nedeniyle sıkıntılar yaşanıyor. Böyle bir uygulama ancak komünist rejimlerde olabilir.


Recep Akdağ: Fransa, Almanya, İtalya ve Kanada gibi ülkelerde de özel hastanelere dönük planlamalar var. Bunları herhangi bir ideolojiyi gözetmeden yapıyoruz. Ancak kimi zaman komünizm kelimesiyle, kimi zaman da aşırı piyasacı olarak nitelendirilen eleştiriler alıyoruz. Bunlar yanlış.


Şunu kesinlikle söylüyorum. Bu tür planlamalar olmadığı müddetçe, özellikle Türkiye gibi insan kaynaklarının yetersiz olduğu ülkelerde, bu meseleyi sadece piyasanın dinamiklerine terk etmek çok büyük bir yanlış olur. Çünkü Nasreddin Hoca’nın misali, para kimin elindeyse o çalıyor. Kim sağlık çalışanını almışsa, tutmuşsa hizmeti o vermeye başlıyor. O zaman burada özel sektörün alabildiğine vatandaştan ilave ücretler istemesi, yarın kamunun karşısına geçip bunu istemesini önleyemezsiniz.


Özel sektör de ülkenin ihtiyacı olan yerlerde yatırım yapma hususunda bir planlamanın içine dahil olacak. Çünkü, aynı insan kaynağını kullanıyoruz, başka insan kaynağı yok.


Hastane kapısında kalanlar 7 gün 24 saat 184 şikâyet hattımızı arayabilir


Vatandaşı dışarıda bırakan hastane karşısında beni bulur diyen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı konuşmada özel hastanelerin acil servislerine vatandaşı almamaları durumunda 184 şikayet hattına durumu bildirmelerini söyledi. Bu konuda son derece kararlı olduklarını söyleyen Akdağ şöyle devam etti: "Bu ülkede hastanelik yapan herkes sosyal güvenliğin, yeşil kartların veya belediyenin ödeyeceği fiyatlarla bu hizmeti sunmak zorundadır.


Başka türlü yapanlar yasayı ve vatandaşın hukukunu ihlal ediyor demektir. Böyle davrananlar karşısında beni bulur." Akdağ, yanıklı hastayı almayan özel bir hastaneye kapatma cezası verildiğini, gelen şikâyetler doğrultusunda acil hastaları almayan hastanelere işlem yaptıklarını ve yapmaya da devam edeceklerini söyledi.


Levhalı önlem yolda


Bakanın bu açıklaması üzerine MHP’li Komisyon üyesi Münir Kutluata, “Acil servislerde bu konuda çok büyük sıkıntı yaşanıyor. İşyerlerinde asılı olan ‘vergi levhası’ gibi acil servislere levha asalım mı?" önerisinde bulundu. Bu öneriyi “güzel" bir öneri olarak nitelendiren Bakan Akdağ, “Bunları notlarımıza alalım. Bunu vatandaşa gösterelim" yanıtını verdi.


Kısıtlama gerek


Bakan Akdağ konuşmasında milletvekillerinin özel hastanelerin alacağı katkı payına yüzde 30’luk sınır konulmasına ilişkin eleştirilere de sert çıktı. Akdağ, “Hekimin bu kadar eksik olduğu bir yerde, özel sektör çok büyük ücretler vererek hekimleri transfer ederse, bunun karşılığını da vatandaştan talep ederse, böyle bir şeyin altından nasıl kalkacağız? Tabii ki bir kısıtlama getirmek zorundayız" ifadesini kullandı


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, özel hastanelerden alınan muayene farkı ücretinin yüzde 30 ile sınırlandırılmasını kabul etmeyen hastanelere resti çekti. 1350 özel hastaneden sadece 20’sinin yeni sisteme girmediğini söyleyen Akdağ, "Yalnızca zenginlere hizmet eden hastaneyi fonlamak zorunda değiliz. İstanbul’da konuşlanmış 15 hastane için sistemi alabora edemeyiz" dedi.


Sağlık Bakanlığı’nın 2009 yılı bütçe görüşmelerine özel hastanelerle ilgili yaptığı planlamalara yönelik eleştiriler damgasını vurdu. Muayene farkı ücretine yönelik eleştirileri doğru bulmayan Akdağ, vatandaşın korunması gerektiğini belirterek, "Hekimin bu kadar eksik olduğu bir yerde, özel sektör çok büyük ücretler vererek hekimleri transfer ederse, bunun karşılığını da vatandaştan talep ederse, böyle bir şeyin altından nasıl kalkacağız? Tabii ki bir kısıtlama getirmek zorundayız" dedi.


Özel sektör rolü yüzde 25-30'u geçmesin


Akdağ, özel hastanelerin binalarında "Herkese sağlık" diye yazdığını hatırlatarak, "Eğer böyle yaklaşıyorlarsa, ’Parası olan gelsin’ diye yazsınlar bitsin o zaman" eleştirisi yaptı. Özelden hizmet alımını belli bir planlamada tutmaya çalıştıklarını anlatan Akdağ, özel sektör rolünün yüzde 25-30’u geçmemesi kanaatinde olduğunu söyledi.


KANALAHABER.COM


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler