YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
CHP'den eczacılarla ilgili önerge...
CHP'den eczacılarla ilgili önerge...
13 Aralık 2011 14:51
CHP, eczacıların sorunlarının için Meclis Araştırılması açılmasını istedi...

CHP, serbest eczacılık alanındaki sorunların belirlenmesi için Meclis araştırması açılmasını istedi.

CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel ve arkadaşları tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan araştırma önergesiyle ilgili TBMM'de bir basın toplantısı düzenledi.

Özel, eczacıların yapısal, kökten bir çözüme ihtiyaç duyduklarını belirterek, eczane açmanın önünde nüfus ve coğrafi sınırlandırma olmaması nedeniyle dağılımda adaletsizlik yaşandığını söyledi.

Türkiye'nin kişi başına ilaç harcamasında son sırada olmasına rağmen, kişi başına düşen eczane sayısı ile Avrupa ülkelerinin önünde olduğunu ifade eden Özel, şöyle konuştu:

''2004-2011 yılları arasında ilaç fiyatları tam 250 kez düşmüştür. Tüketilen ilaç kutu sayısı yüzde 149 artmış, buna karşın kamu harcamalarındaki artış yüzde 19 olarak gerçekleşmiştir. Aradaki yüzde 130'luk fark sadece ilaç fiyat düşüşlerinden değil, eczacının emeğinden, hastanın cebinden karşılanmaktadır.

Hükümet bir aydır ilaç sanayine söz geçirememekte, kararnameye uygun davranmasını sağlayamamaktadır.  Eczanelere yüksek fiyattan giren ilaçlarda indirim yapılmasının ardından oluşan fiyat farkını eczaneler ödemek zorunda kalmıştır.

Eczacıların ilaç almaya güçleri kalmamış ve bir aydır dünya devi çok uluslu şirketlerin devlete olan borcunu ödemeye çalışmaktadır. AKP politikaları yüzünden 24 bin eczacı ve 100 bin çalışanı göçük altında kalmıştır. ''

TBMM Başkanlığına sunulan ''Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanununu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'' ile hastaların Aile Hekimine muayene ücreti için 2 TL katılım payı ödeyeceklerini ileri süren Özgür Özel, hastaların eczaneden alacakları her bir kutu ilaç için kutu başına 3 TL daha ödeme yapmak zorunda kalacaklarını belirtti.

CHP'li Özel, ''Halk sağlığı bir kez daha bütçenin sağlığına kurban edilmektedir. Ücretsiz olması gereken birinci basamak sağlık hizmetlerini ücretli hale getirmek, hem açık bir anayasa ihlalidir, hem de yoksul vatandaşlarımızın sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı ve ilaca erişemeyecekleri günlerin kapıda olduğu anlamına gelmektedir'' dedi. (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler