YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ceviz sperm kalitesini arttırıyor...
Ceviz sperm kalitesini arttırıyor...
16 Ağustos 2012 15:57
Cevizin saymakla bitmeyen bir çok faydasına bir yenisi daha eklendi. Yapılan araştırmalar her gün 2 avuç ceviz yemenin, sperm kalitesini arttırdığını ortaya koydu!

Bilim adamları, her gün iki avuç ceviz yemenin genç erkeklerdeki sperm kalitesini artırdığını belirledi.

"Biology of Reproduction" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre 12 hafta boyunca her gün düzenli olarak ceviz tüketen kişilerde sperm şekli, hareketi, canlılığı ve yoğunluğu açısından önemli değişiklikler belirlendi.

ABD'deki UCLA Üniversitesi'nden Prof. Wendie Robbins, 21 ila 35 yaşlarında 117 kişinin katıldığı araştırmada katılımcılardan yarısının her gün 75 gram ceviz tükettiğini söyledi.

12 hafta sonunda katılımcıların spermleri incelendiğinde ceviz tüketen grupta sperm şekli, hareketi, canlılığı ve yoğunluğu açısından önemli değişikliklere rastladıklarına dikkati çeken Prof. Robbins, ceviz tüketiminin sperm sağlığını koruduğuna da işaret etti.

Cevizde bulunan alfa linelonik yağ asitlerinin sperm gelişimine yardımcı olduğu sanılıyor.

Araştırmacılar, zengin bir Omega-3 kaynağı olarak kabul edilen ceviz tüketiminin erkeklerde üreme yeteneğini artırıp artırmayacağının belirlenmesi için bir sonraki çalışmayı çiftler üzerinde yapacaklarını açıkladı.  (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler