YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cerrahpaşa'dan açıklama...
Cerrahpaşa'dan açıklama...
16 Ağustos 2012 15:43
Bugün gazete ve internet sitelerinde yer alan ''Öldüren Neşter'' başlıklı habere Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimliği'nden açıklama geldi... Açıklamada durumun ciddiyetinin en başından aileye ve hasta yakınlarına bildirildiği kaydedildi...

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Başhekimliği, bir gazetede yayınlanan ''Öldüren Neşter'' başlıklı habere ilişkin, durumun ciddiyetinin en baştan itibaren aile ve hasta yakınlarına anlatıldığını ve ailenin bilgilendirildiğini belirtti.

Konuya ilişkin yazılı açıklamada, 34 haftalık hamile Y.S'nin, erken doğum riski nedeniyle Adapazarı'nda biri özel iki hastane tarafından kabul edilmediği için 10 Ağustos saat 16.00 sıralarında Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Doğum Anabilim Dalı'na yatırıldığı aktarıldı.

Enfeksiyon riski de olan hamileye sezaryen endikasyonu konarak ameliyathaneye alınmak üzere odasına müşahede için yatırıldığı anlatılan açıklamada, ''Bu arada enfeksiyon riski nedeniyle antibiyotik başlanmış, akciğer gelişimini sağlamak için kortikosterid verilmiştir. Ancak, doğum aniden başlamış ve ilk müdahale hasta odasında, daha sonra, makat gelişi olan bebek, bir alt kattaki daha uygun olan müdahale odasına alınarak girişimde bulunulmuştur'' denildi.

Açıklamada, rahim kasılması nedeniyle bebeğin boynunun sıkıştığı belirtilerek, bebeği kurtarmak için gereken tıbbi manevraların yapıldığı ve epizyotominin gerçekleştirildiği vurgulandı.

Annenin hayatını riske atmamak için yapılması gereken tıbbı manevralar sırasında bebeğin dudağında ve yanağında yırtık oluştuğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bebek bu şekilde doğurtulduktan sonra dudağı dikilmiş yoğun bakıma alınmış, ancak yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamamıştır. Normal doğum sırasında rutin olarak uygulanabilen epizyotomi bebeğin hayatını tehlikeye atmadığı gibi doğumu kolaylaştırıcı bir etkisi de vardır. Epizyotomi ne annenin ne de bebeğin hayatını tehlikeye atmaz. Daha önce diğer hastaneler tarafından kabul edilmeyen hasta, en son başvuru yeri olarak hastanemize müracaat etmiştir. Her zaman en zor ve komplike hastalara hizmet veren hastanemizde, en başından itibaren aileye ve hasta yakınlarına durumun ciddiyeti anlatılmış ve aile bilgilendirilmiştir. Ancak hamilenin eşi ihmal olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulunmuş ve savcılık olaya müdahil olmuştur.''

Bu arada, İstanbul Tabip Odası'ndan yapılan açıklamada da, olayın hekimlik uygulamaları yönü ile araştırılması amacıyla yönetim kurullarınca inceleme başlatıldığı bildirildi. (AA)

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler