YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Cep telefonuyla' fotoğraf çekenler dikkat
Yapılan bir araştırma telefonlarıyla fotoğraf çekenlerin zihin tembelliğine maruz kaldığını ortaya çıkardı
'Cep telefonuyla' fotoğraf çekenler dikkat
12 Aralık 2013 / 20:41 Güncelleme: 12 Aralık 2013 / 22:42

Günlük yaşantımızda özellikle Facebook ve Instagram sayesinde pek çok anımızı fotoğraflıyoruz. Peki fotoğraf çekerken hafıza tembelliğine yakalanabileceğinizi hiç düşündünüz mü?

ABD'de bulunan Fairfield Üniversitesi bilim adamları 10'ar kişiden oluşan iki grupla birlikte bir müzeye gitti. Bir grup gördüklerini fotoğraflarken diğer grup ise bakıp geçmeyi tercih etti. Daha sonra iki gruba da müzeyle ilgili akılda kalanlar soruldu. Araştırmanın şaşırtıcı sonucu da bu noktada ortaya çıktı.

Buna göre fotoğraf çeken grup müzedeki birçok detayı hazırlamazken, fotoğraf çekmeyen diğer grup müze içinde gezdiği pek çok detayı hatırlayabildi. Bilim adamlarının örnekle tespit ettiği sonuca bakıldığında fotoğraf çekmeyenlerin zihin tembelliğine maruz kaldığı görüldü.
23:42
 // HESAP MAKİNASI
Bir hesap makinası kadar zararlı değil. Fotoğraf çekmede, beyin şartlanıyor, bu geçici bir durum. Ama hesap makinası kullananlar, 8+75 in sonucunu, makinasız bilmez ve bu da, kalıcı beyin tembelliğine sebep olur. Nerden mi biliyorum? Çünkü 8+75 in sonucunu, hesap makinası olmadan şıp diye 83 ettiğini bilmedim de ondan....
12 Aralık 2013 23:42
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler