YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Cep telefonu beyin kanserini tetiklemiyor!
Cep telefonu beyin kanserini tetiklemiyor!
08 Mayıs 2016 03:50
Yıllardır yapılan araştırmalar cep telefonu, yaydığı radyasyon vb. durumların birçok hastalıkla birlikte kanserin tetikçisi olduğunu gösteriyordu. Avustralya'da 29 yıllık araştırma beyin kanseriyle cep telefonu kullanımının bir bağı olmadığını gösterdi

Akıllı telefon kullanıcılarına iyi haber Avustralya'da yapılan bir araştırmadan geldi.

29 yıl boyunca akıllı telefonların beyin kanserine yol açıp açmadığını inceleyen araştırmanın sonucuna göre, telefonların kansere yol açtığına dair bir bulguya ulaşılmadı.

1982 ila 2013 yılları arasında ülkedeki artan beyin kanseri vakalarını mercek altına alan ekip, cep telefonu kullanımının kanser vakalarında artışa neden olmadığı sonucuna vardı.

Bu istatistik veriyi değerlendiren ekip, cep telefonları ile beyin kanseri arasında doğrudan bir bağ olmadığı sonucuna vardı. Zira araştırmaya göre, cep telefonlarının yaygınlaşmasının ardından erkeklerde görülen beyin kanseri vakalarında ufak bir artış olurken, kadın hastalarda gözle görülür bir artışa rastlanmadı.

Cep Telefonunun Zararlarından Korunmak İçin Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Açıklamaya göre, Amerika Çevre Sağlığı Örgütü Kurucu Başkanı Devra Davis’in "Cepteki Tehlike" kitabında, cep telefonlarının zararlarından korunmak için alınabilecek en etkili bazı önlemleri şöyle sıraladı:

Cep telefonunuzu hiçbir zaman direkt olarak başınıza veya vücudunuza tutmayın.
Cep telefonu ile konuşurken diafon, kulaklık, hands-free cihazları veya tüplü kulaklık kullanın.
Mümkün oldukça sabit telefonları kullanmaya çalışın.
Cep telefonunuz açıkken vücudunuza yakın bir yerde taşımayın. Örneğin cep telefonunuzu cebinizde veya göğüsünüzde taşımayın. Cep telefonunuz açıkken, kullanmıyor olsanız bile radyasyon yaymaya devam eder.
Cep telefonunuzun sinyal seviyesi düşükken veya cep telefonunuz çekmediğinde daha güçlü çalışır ve daha çok radyasyon yayar.
Cep telefonlarını çocuklardan uzak tutun.
Çocuklar yetişkinlerden en az 2 kat daha fazla mikrodalga radyasyon emerler. Hamileler cep telefonlarını karınlarından kesinlikle uzak tutmalıdır.
Uyurken cep telefonunuzu yakınınızda bulundurmayın. Siz uyursunuz, ancak cep telefonunuz uyumaz. Cep telefonunuz açık olduğu müddetçe radyasyon yaymaya devam eder. Cep telefonunuzu yastığınızın altına, yatağınızın yanındaki komodine
veya uyumakta olan birinin yakınına koymayın."

 

NTV

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler