YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çene çıkması nasıl önlenir?
Çene çıkması nasıl önlenir?
14 Ağustos 2015 12:28
Çene çıkmasına ne sebep olur? Nelere dikkat etmeliyiz? Çene eklemini oluşturan kısımların uyumsuz hareket etmesi nedeniyle ortaya çıkan çene eklemi rahatsızlığı, şiddetli ağrı, yeme ve konuşma güçlüğüne sebep oluyor.

DentGroup Maslak Estetik Diş Hekimi Dt. Sinem Karakaş , bu menteşenin parçaları ile onların arasındaki sürtünmeyi ve travmayı önleyecek yastık işlevi gören parçanın çeşitli nedenlerle birbirleriyle uyumsuz hareket etmeleri sonucunda, çene eklemi rahatsızlığının ortaya çıktığını söylüyor.

Karakaş, diğer nedenleri şöyle anlatıyor:

"Arka dişlerin kaybı, çene yüklemesini artırarak, çene ekleminde rahatsızlığa sebep olabilecek bir faktördür. Sedef hastalığı (Psöriazis), hastada çene eklemini de içeren değişikliklere sebep olabilir.

Hipotiroidizm hastada kas ağrısına sebep olabilir ve kas ağrısı eklem fonksiyonlarını etkileyebilir. Bu faktörler eklem rahatsızlığına neden olan predispozan faktörler olarak da bilinir. Ayrıca eklem hastalıklarını tetikleyen dış kaynaklı ve iç kaynaklı faktörler de bulunmaktadır."

BAŞLICA ETKEN STRES

Stresle, çene eklemi hastalığı arasındaki ilişkiye dikkat çeken Karakaş , "Strese bağlı olarak kişinin kendini kasması ve dişlerini sıkması, yüz ve baş boyun bölgesindeki kaslarda kramp görülmesine neden olabilir. Çene eklemi hastalıkları bunun devamında oluşur" diyen Dt. Sinem Karakaş, hastalığın türüne göre hazırlanan eklem splintleri ile, cerrahi müdahaleye gerek kalmaksızın hastalık ilerlemeden tedavinin mümkün olduğunu belirtiyor

NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek hareketlerden yapılmamalı. Ön dişlerle büyük lokmalar ısırılmamalı, çatal bıçak kullanılarak arka dişlerle yemek yenmeli. Çok fazla sakız çiğnemekten kaçınılmalı. Yatma pozisyonu yan veya yüzüstü değil, sırt üstü olmalı. Problemin şiddetine göre bölgenin sıcak tutulabilir. Fındık, ceviz gibi kabuklu yemişler dişlerle kırılmaya çalışılmamalı. Çiğnemeye dirençli sert besinlerden uzak durulmalı.

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler