YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canlı yayında hastalığını anlattı
Canlı yayında hastalığını anlattı
08 Eylül 2010 18:22
Ünlü doktor Mehmet Öz, programında bağırsak kanseri riski taşıdığını açıkladı

Dünyaca ünlü Türk asıllı kalp doktoru Mehmet Öz, ABD’de yayınlanan televizyon programında bağırsak kanseri riski taşıdığını açıkladı.

Programda bağırsak kanseri riski nedeniyle yaptırdığı kolonoskopi sonuçlarını da açıklayan Öz, erken teşhisin önemine değindi.

Kolonoskopiye girmeden bir gün öncesini ve kolonoskopi sonuçlarının alıncaya kadar geçen süreci filme alan Doktor Öz, programında bu görüntüleri izleyiciye sundu. Görüntülerde Öz’ün kolonoskopi öncesinde doktorunun bağırsaklarının temizlenmesi için verdiği ilacı içtiği görülüyor. Ertesi gün hastaneye giden Öz, bağırsağının iç duvarında büyüyen bazı oluşumlar olduğunu öğreniyor. Öz’ün doktoru bağırsaktaki polipten parça alarak patoloji servisine göndererek incelemenin sonucunda bağırsaktaki oluşumun iyi huylu bir tümör olduğunu, ancak kötü huylu bir tümöre dönüşme riskinin kansere neden olabileceğini açıklıyor.

Programında tüm süreci izleyicisiyle paylaşan Öz, hastalığını öğrendiğinde şok yaşadığını söyledi. Öz’ün hastalık teşhisi sürecini ekrana taşıması sevenlerini gözyaşlarına boğdu. Sağlıklı yaşamla ilgili çok sayıda kitabı bulunan Öz, bir süre ABD’nin ünlü sunucusu Oprah Winfrey ile program yapmıştı. Öz, bir süredir de kendi televizyon programını sunuyor. İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler