YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canan Karatay'a bir darbe de Bakanlık'tan!
Canan Karatay'a bir darbe de Bakanlık'tan!
28 Mart 2015 06:00
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol, Prof. Dr. Canan Karatay’ın ekmek ve şeker tüketilmemesi, çocuklara kahve içirilmesi yönündeki açıklamalarına karşı çıktı.

Prof. Dr. Canan Karatay’ın sağlık için ekmek ve şeker tüketilmemesi, çocuklara kahve içirilmesi yönündeki önerileri uzun süredir tartışma konusu. Karatay’a destek veren uzmanlar olduğu gibi, önerilerine şiddetle karşı çıkan, hatta ‘insanları yanlış yönlendirdiği’ iddiasıyla ünlü profesöre dava açan uzmanlar da var.

Son olarak tartışmaya, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürü Prof. Dr. İrfan Erol dahil oldu. “İnsanlara ‘Ekmek yemeyin’ demek yanlış. Ayrıca beynin şekere de ihtiyacı var” diye konuşan Erol, kafein içeren kahvenin yetişkinler için faydası olabileceği gibi kalp riski de yaratabileceğine dikkat çekti.

‘"Her şeyden yemeliyiz"

Erol, topluma “Şunu yemeyin, bunu yemeyin” gibi çağrılarda bulunmanın yanlış olacağını belirterek, “Ben her şeyi yiyorum. Her insanın ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerali alması lazım. Önemli olan bunların sağlıklı ve hijyenik olması. Genci, yaşlısı, çocuğu var. Farklı kategorilerdeki insanların farklı besinlere ihtiyacı var. Beslenme ile ilgili genel ve radikal söylemleri doğru bulmuyorum” dedi.

"Şekere de ihtiyaç var"

Şeker tüketilmemesine yönelik çağrıları da eleştiren Erol, şunları söyledi: “Her zaman bir ürünün sağlıklı olarak piyasaya arzı önemli. Geçmişte de bazı ürünler acımasızca eleştirildi. Yumurta, tereyağı için ‘Yemeyin’ denildi. İnsan vücudunun şekere, proteine ve yağa ihtiyacı var. En önemli organlardan birisi beyin. Beynin yapısının büyük bölümü yağdır. Beyin glikozla çalışır.”

Kahve uyarısı

Erol, çocuklara kahve içirilmesi önerisi konusunda ise “Kahvenin etken maddesi kafeindir ve uyarıcı etkiye sahiptir. Normal erişkin insanlarda günde 1 fincan kahvenin antioksidan etkisi olduğu söylenir. Ancak kalbe de olumsuz etkisi olabilir” yorumunu yaptı.

"Light ürünler sağlıksız değil"

Diyete yönelik gıda ürünlerinin sağlıksız olduğuna yönelik görüşleri de değerlendiren Prof. Dr. İrfan Erol, “Tüm dünyada yağı, enerjisi ve kalorisi azaltılmış ürünler var. Burada esas olan hijyenik şartlarda üretilmesi. Bu tamamen tüketici tercihidir. ‘Light ürünler daha sağlıksız’ yorumu doğru değil” dedi. 

 

HABERTÜRK

Canan hocaya inanıyorum.
 // Abdullah
Kim ne derse desin, ben Canan hocaya inanıyorum ama ekmeği bir türlü azaltamadım. Ekmek konusunda haklı; hiç yememek değilen asgariye indirmek lazım. Buğday ile oynanmış eskiden faydalı idi ama şu an eskisi kadar faydası olmadığı gibi zararlı maalesef....
28 Mart 2015 Cumartesi 10:34
SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler