YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Canan Karatay: Balığı sakın böyle pişirmeyin
Canan Karatay: Balığı sakın böyle pişirmeyin
21 Aralık 2015 07:26
Bildiğimiz beslenme alışkanlıklarını yok eden Canan Karatay, balık pişirilirken büyük bir hata yapıldığını belirtti. Karatay, balığı unlayarak pişirmenin kanserojen madde taşıdığına dikkat çekti.

Prof. Dr. Canan Karatay, tencerede pişirilen yemeğin daha faydalı olduğunu belirterek, “Türk mutfağının tencere  yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru  fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler” dedi. Türkiye’de genellikle sıcak yemeklerin tencerede hazırlandığını, burada sebzelerin kendi suyu ve buharında piştiğini anlatan Karatay, şöyle konuştu: 

“Balık sağlıklı ama unlayıp kızartırsak kanserojendir. Ayrıca unu kızartırsak, şnitzel yaparsak kırmızı et de kanserojendir. Türk mutfağının tencere yemeği önemlidir. Amerika’da, İngiltere’de tencere yemeği bilmezler. Kuru  fasulyemizi, barbunyamızı, zeytinyağlı yiyeceklerimizi bilmezler. Mercimek  bilmezler. Artık 3 yaşındaki çocuklarda karaciğer yağlanması görüyoruz. Bunu  yapanlar da şekerlerdir, trigliseridlerdir, trans yağlardır.” 

Antioksidan deposu

Türk kahvesinin çok önemli bir antioksidan olduğunu söyleyen Karatay,  “Şekersiz, sade olmak kaydıyla bir fincan Türk kahvesinin, bir domatesten 100 kat daha antioksidan etkisi vardır” dedi. Türk halkının zeytinle beslendiğini kaydeden Karatay, “Genetiğimizde  var. Lütfen zeytinden, zeytinyağından ve cevizden uzaklaşmayın” ifadelerini  kullandı. 

‘İthal sarımsak almayın’

Karatay, Türkiye’de yetişmesine karşın ithal edilen sebzelerin yüzde 90’ının GDO’lu olduğunu, bu ürünlerin tüketilmemesi gerektiğini savundu. Kanada’dan mercimek ve kuru fasulye ithal edildiğini dile getiren Karatay: “Kanada kuzey ülkesidir ve güneş yoktur. Kanada’da 12 sene yaşadım. Mercimek yetişmez. Kanadalı mercimek yemeği, mercimek köftesi bilmez. Salatasını, çorbasını bilmez. Orada GDO’lu olarak yetiştiriyorlar. Ülkemiz bunu ithal ediyor. Bilinçlenmemiz lazım. Köylüden mercimek  alacaksınız. Bugün Türkiye’ye Çin’den sarımsak ithal ediliyor. Ayıptır, günahtır kardeşim. Saksıya koy, balkonunda yetişir sarımsak.”

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler