YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Çağın vebası obezlik hakkında 2. uyarı yapıldı
Çağın vebası obezlik hakkında 2. uyarı yapıldı
22 Eylül 2015 09:08
Yöntemin kesin çözüm verip vermediğini ise obezite cerrahisi üzerine yaptığı uluslararası çalışmalarla adı sıkça gündeme gelen Kırklareli Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli anlattı.

Op. Dr. Tepeli, obezitenin, insan vücudunda yağ hücrelerinde depolanan doğal enerji rezervlerinin ciddi risk oluşturacak düzeyde artması ve sonuçta ölüm oranlarının kaçınılmaz olarak yükselmesi ile karakterize bir hastalık olduğunu anımsattı. Tepeli, "Obezite tek başına bir hastalık olmakla birlikte hipertansiyon, diyabet, kısırlık, kalp yetmezliği, uyku bozukluğu, eklem hastalıkları, reflü, idrar kaçırma, depresyon ve bazı kanser türleri görülme sıklığı gibi birçok hastalığa zemin hazırlıyor" dedi.

OBEZİTE NASIL GERİ GELİYOR

Hastalığın görülme sıklığının giderek artış gösterdiğini vurgulayan Op.Dr. Mehmet Akgün Tepeli, "Tüm dünyada ve Türkiye'de durdurulamayan bir artış hızı söz konusu. Buna karşı geliştirilen birçok tedavi yöntemi var. Daha önce mide kelepçesi, balon yöntemi gibi çeşitli cerrahi müdahaleler şimdi yerini 'tüp mide' ameliyatlarına bıraktı. Ancak, obezitede, popüler bir tedavi yöntemi olan cerrahi müdahale kesin çözüm sağlıyor mu? Bu sorunun cevabı hastada gizli. Daha doğrusu hastadan hastaya değişebiliyor diyebiliriz. Çünkü, ameliyat sonrası eski yeme alışkanlıklarının sürmesi obeziteyi yeniden ve çözümsüz olarak geri getiriyor" ifadelerini kaydetti.

DENGELİ VE SAĞLIKLI BESLENMENİN ÖNEMİ

Obezite cerrahisi sonrası en önemli problemin dengeli ve sağlıklı beslenmenin öğrenilmemesi ve hastaların düzenli olarak takip edilmemesi olduğunu vurgulayan Lüleburgaz Özel Balkan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, ameliyattan sonra sağlıklı ve dengeli beslenmenin öğrenilebilmesi için diyetisyen desteğinin mutlaka sağlanması gerektiğini belirtti. Hastaların ideal kilolarına kavuştuklarında da takiplerin aksatılması ve geriye kilo alımının önlenmesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. Tepeli, "Bir başka neden ise hasta ile yeterince iletişim kuramamak. Hastayı bu tedavi öncesinde ve sonrasında doğru bilgilendirmek operasyonun başarısını doğrudan etkilemektedir" dedi.

"12. AYDAN SONRA KİLO ALIMI BAŞLIYOR"

Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, "Bu durumdaki hastalar ameliyat sonrasında kabus gibi bir sonla karşılaşabiliyor. Zira, küçülmüş olan mide aşırı ve tatlı yeme tacizlerine dayanamayıp 12. ay sonrasında bu savaşı kaybetmekte ve geriye kilo alma dönemi başlamaktadır" diye konuştu.

 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler