YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Büyük tehlike Aralık'ta
Büyük tehlike Aralık'ta
10 Kasım 2009 09:07
Domuz gribinin Aralık ayında daha da artacağı açıklandı

Türkiye’de bugüne kadar 30 kişinin ölümüne neden olan domuz gribi virüsünün Aralık ayına kadar daha büyük dalgalarla yayılacağı açıklandı.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Ali İhsan Dokucu domuz gribi ile ilgili korkutucu bir açıklama yaptı. Göztepe Eğitim ve Hastanesi Çamlıca Semt Polikliniği'nin açılış törenine katılan Dokucu, önümüzdeki günlerde özellikle Aralık ayında daha yoğun bir gribal enfeksiyonun görülebileceği uyarısında bulundu. Eskiden hastalığın dışarıdan geldiğini, şimdi ise insandan insana bulaştığını söyleyen Dokucu, "Hastalık yeni başlıyor. Ona ait ilk veriler görülüyor. Yani sayı daha çok artacak" dedi. Dokucu, 3 günden daha fazla devam eden, kontrol edilemeyen ve sebebi gösterilemeyen bir ateşi gribal enfeksiyon olarak kabul edip hastaneye başvurmanın daha doğru olacağını anlattı.

‘AŞI EN İYİ KORUNMA YOLU’

"Aralık ayındaki büyük salgın için özel tedbirler düşünüyor musunuz?" sorusunu Dokucu, "Özel tedbir aşının kendisidir. Aşının kendisi hastalığın yayılmasını engelleyecek en önemli şeydir. Kendini hasta hisseden çocukların veya kişilerin okula veya iş yerine gitmemesi, çocukların evde tutulması bence çok önemli bir koruyucu tablo. Evde istirahat etsinler" diye cevapladı. Aralık ayında da bundan daha farklı bir şey yapılmayacağını söyleyen Dokucu, “Şu an 10 binlerde olan vakalar 100 binlere döndüğünde farklı bir şey yapmayacaksınız. Dolayısıyla aşı vasıtasıyla daha fazla ölüme sebebiyet vermesini engellemek” dedi.

1 MiLYARLIK EK YÜK

Antalya'da MÜSİAD Sağlık Sektör Kurulu Türkiye İstişare toplantısı düzenlendi. Sağlıkta ve sosyal güvenlikte gelinen son noktanın masaya yatırıldığı toplantıda Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Çınal, domuz gribi salgını ile ilgili de konuştu. Çınal, domuz gribi nedeniyle hastanelerde başvuru sayısında ciddi bir artış olduğunu kaydetti. Ateşi yükselen kişilerin "Acaba domuz gribi miyim?" endişesiyle hastanelere koştuğunu aktaran Çınal, süreç tamamlanıncaya kadar 5 milyon kişinin polikliniklere başvurmasını beklediklerini söyledi. Domuz gribi salgını nedeniyle hastaneye başvuranlara çeşitli tetkiklerin yapıldığına dikkat çeken Çınal, aşı yoğun bakım gibi tedavi masraflarının da domuz gribi bitinceye kadar devlete 1 milyar TL ek bir yük getireceğini tahmin ettiklerini belirtti. Çınal, devletin bu konuda ciddi önlemler aldığını anlatarak herkesin rahat olmasını istedi.

Bugün

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler