YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bunamayı önlemenin yolu yabancı dil!
Bunamayı önlemenin yolu yabancı dil!
07 Kasım 2013 10:33
Hindistan’ın Haydarabat şehrindeki Nizam Tıbbi Bilimler Enstitüsü ve Edinburg Üniversitesi'nin ortak yaptığı bir araştırmaya göre, ana dilinden başka bir dil bilen kişiler tek dilli kişilere göre en az 5 yıl daha geç bunama yaşıyor.

Bilim adamlarının 650 bunama hastası üzerinde yaptığı araştırmaya göre, birden fazla dil konuşan deneklerde Alzheimer, kas bunaması ve beyinsel bunama gibi rahatsızlıklara daha geç rastlanıyor. Uzmanlar yapılan araştırmanın şu ana kadar bunama üzerine yapılmış en geniş araştırma olduğunu bildirdi. Buna göre kişinin kullandığı dillerdeki kelime geçişleri, sesler, gramatik yapılar arası geçiş beyine doğal jimnastik yaptırıyor.

Uzmanlar deneklerin kültürel ve etnik olarak çok dilliliğe açık olan toplumların tek dilli toplumlara göre ciddi farklar oluşturabileceğinin de altını çiziyor.

Hindistan’ın Haydarabat şehrinde gündelik yaşamda çok dilliliğin çok yaygın olduğuna değinen bilim adamlarından Thomas Bak, elde edilen verilerin ışığında birden fazla dil öğrenmenin bunamaya yönelik verilen ilaçlardan daha etkili olduğunu dile getirdi.

Çalışma Amerikan Nöroloji Akademisi'nin dergisi olan Neurology’de yayınlandı.

 

CİHAN

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler