YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu yöntemle kaloriyi %80 azaltın
Bu yöntemle kaloriyi %80 azaltın
19 Eylül 2013 22:33
Üzüm diyarı Manisa'da şeker kullanımını azaltmak ve obeziteyle mücadele etmek amacıyla çayın yanında şeker yerine kuru üzüm verilmeye başlandı.

Artık kafelerde vatandaşlar çayın yanında şeker yerine kuru üzüm kullanıyor. Bu sayede alınan kalori de yüzde 80 oranında azaltılmış oluyor. Her çayda iki şeker kullanıldığını var sayarak yola çıkan Manisa İl Sağlık Müdürlüğü, başlattığı kampanyada çayın yanına şeker yerine kuru üzüm kullanılmasını tavsiye ediyor.

'Sağlığınız için çayı kuru üzümle içmeyi deneyin' sloganıyla yola çıkılan uygulamada kuru üzüm tüketimi arttırılırken fazla kilolardan da kurtulunması bekleniyor. Manisa'da tarihi Aynı Ali Kahvehanesi İşletmecisi Levent İşhanlar, aslında bu uygulamayı dedelerinden bu yana sürdürdüklerini belirterek, "Dedelerimiz şeker kıtlığında kuru üzüm kullanırlardı. Şimdi ise vatandaşlar sağlık açısından çayın yanına şeker yerine kuru üzümü kullanıyor.

Vatandaşlara şeker kullanmamalarını öneriyoruz. Bizim müşterilerimizin yüzde 60 zaten şeker hastası. Sağlık açısından üzüm şekerden daha faydalı." dedi. Vatandaşlar ise uygulamadan memnun. Sağlık açısından kuru üzümün şekerden daha faydalı olacağını düşünen vatandaşlar, çayın yanında kuru üzüm yemeyi tavsiye ediyor.

 

İHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler