YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu tarihte doktora gitmeyin!
Bu tarihte doktora gitmeyin!
07 Mart 2014 11:05
Antalya Aile Hekimleri Derneği Başkanı Alp Karan, aile hekimlerinin 14 Mart Tıp Bayramı’nda iş bırakma eylemi yapacağını, aile sağlığı merkezlerinde aciller dışında hasta bakılmayacağını aktardı.

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) tarafından geçen hafta sonu Ankara’da yapılan toplantıda, aile hekimliği uygulaması ve mesleki sorunlar görüşüldü. Bu toplantıda alınan kararlar, ’AHEF 14 Mart Bildirisi’ başlığıyla Aile Hekimleri Derneği’nin yönetim kurulu üyelerine gönderildi.

Bildiride, aile hekimlerine 14 Mart’ta mesleki sorunlarını anlatmak ve Tıp Bayramı etkinliklerine katılmak amacıyla iş bırakmaları çağrısı yapıldı. Bildiride, sağlık çalışanlarına yönelik ’mobbing’ ve şiddet uygulamalarına da dikkat çekildi. 

DHA muhabirine konuyla ilgili açıklama yapan Alp Karan, aile hekimlerinin daha iyi hekimlik hizmeti sunabilmesi için hastalarına daha fazla zaman ayırması gerektiğini belirtti. Karan, 10 Mart’tan itibaren AHEF üyesi aile hekimlerinin, hastalarına en az 15 dakika ayıracağını söyledi. Karan, Türkiye genelinde AHEF’e bağlı aile hekimlerinin 14 Mart’ta aile sağlığı merkezinde acil hastalar dışında hizmet vermeyeceklerini kaydetti.

Torba yasayla acil servis nöbeti zorunluluğu getirilmesinin aile hekimliğiyle bağdaşmadığını belirten Karan, aile hekimlerine nöbet tutmamaları yönünde çağrı yaptı. Karan, "Zorlamayla verimli bir çalışmanın olamayacağına dikkat çekmek için aile hekimlerine yazılacak hastane acillerindeki nöbetlere, aile hekimlerinin gitmemesini öneriyoruz" diye konuştu.

Türkiye’de 22 bin aile hekimi bulunduğunu ifade eden Karan, hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.

 

DHA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler