YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu iki hastalık tarihe karışıyor
Bu iki hastalık tarihe karışıyor
09 Aralık 2014 12:00
Lösemi, diyabet, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri, ALS ve Parkinson gibi hastalıklar yakın gelecekte tarihe karışacak. Geliştirilen kök hücre ve gen terapileri ile organlar kendilerini yenileyip hastalıkları yok edecek

Prof. Dr. Shimon Slavin, 30 yılı aşkın bir süredir, özellikle kanserde hücre tedavileri ve immünoterapi konusunda önemli çalışmalar yapmış, pek çok ilke imza atmış, bu alanda öncülük etmiş ve tedavisi çok zor olan pek çok kanser türünü immünoterapi yöntemleriyle tedavi etmiş bir bilimadamı. Uluslararası Hücre Terapisi ve Kanser İmmünoterapi Merkezi Bilimsel ve Medikal Direktörü Prof. Dr. Shimon Slavin geçtiğimiz günlerde Anadolu Sağlık Merkezi'nde 'Hücresel Tedavi ve Kanserde İmmünoterapi' konulu bir konferans verdi. Prof. Dr. Shimon Slavin, kök hücre ile ilgili sorularımızı yanıtladı...

Kök hücre çalışmaları ne kadar umut vâdediyor? Gelecekte hücre tedavileriyle ya da gen tedavileriyle sağlıklı nesiller yaratmak mümkün olabilecek mi?
 
Teoride bu mümkün. Ancak burada etik sorunlar var. Bunu yapmak, insanların genleriyle oynamak ne kadar doğru, bu tartışılıyor. Almanya'dan bir bilimadamıyla birlikte çalışıyoruz. Birlikte yaklaşık 20 inek klonladık. Bu ineklerin de bir sürü yavrusu ve torunları oldu. Eğer klonlama yöntemiyle inek, tavşan, fare ya da koyun

klonlayabiliyorsak, teorik olarak bir insan da klonlanabilir. Ancak bu işin ne kadar etik olduğu tartışılır.
 
Hücre tedavisi, geleceğin tedavisidir
 
Gelecekte kök hücrelerin; kas, sinir, kemik, karaciğer hücreleri gibi hücrelere dönüşebilmesi, karaciğer nakli yerine kök hücrelerin karaciğer dokusuna yerleştirilerek hastalığın tedavi edilmesi mümkün olabilecek mi?
 

Biz bu hastalıkların çoğunun tedavisinde kök hücreleri zaten kullanıyoruz. Özellikle de anti-aging tedavileri ve zarar gören veya yaşlanan organların yenilendiği, yenileyici tıp alanında hücre tedavileri uyguluyoruz. Ayrıca insülin salgılayan, böbrekteki hasarları tamir eden hücreler, kalp kaslarını, kalp damarlarını onarabilen hücreler ve kök hücrelerle kıkırdak üretebiliyoruz. Özellikle de plasentanın dokusundan elde ettiğimiz kök hücreler en değerli hücreler. Ancak bunlar maalesef çöpe gidiyor. Bu özel hücrelerle vücuttaki her türlü iltihap, bağışıklık sistemi hastalıkları ya da organ hasarları ortadan kaldırılabilir.

Biz bu hücreleri ayrıca MS, ALS, sindirim sistemini etkileyen Crohn hastalığı, bağışıklık sistemi hastalıkları, Parkinson, diyabet gibi hastalıkların tedavisinde kullanıyoruz. Mesela böbrek hastası bir Türk hastamız var. Kök hücre tedavisi uyguladık. Tamamen iyileşmedi ancak haftada üç kez diyalize giren hasta bir senedir diyalize ihtiyaç duymuyor. Böbreği tamamen iyileşmedi ancak en azından diyalize ihtiyacı kalmadı. Geleceğin tedavisi hücre tedavisi. Bu, çok açık ve net.
 
 Önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde hangi hastalıklar tarih olacak?
 
Gelecekte lösemi kesinlikle yok olacak. Ayrıca diyabet de ortadan kalkacak. Çünkü şu an insülin salgılamasını sağlayan hücre üretebiliyoruz. MS ve ALS hastalıklarında da çalışmalar umut vâdediyor. Parkinson, inme ve pek çok merkezi sinir sistemi hastalıkları, ayrıca kas hastalıkları, böbrek hastalıkları yavaş yavaş tarih olmaya başlayacak.
 
 Bir çocuk neden kanser olur?
 
Bazı kanserlerde genetik yatkınlık rol oynuyor. Bazıları ise yatkınlık olmadan da oluşabiliyor. Ayrıca bazı virüsler de kansere yol açabilir. Hepatit B ve Hepatit C virüsleri karaciğer kanserine yol açabilir. Ancak bazı kanserlerin nedenini bilemiyoruz. Tek bir nedeni olmayabiliyor.
 
 Kan kanserleri neden çocuklarda daha sık görülüyor?
 
Her yaşta ortaya çıkabilecek kanser türleri var. Çocuklarda en yaygın görülen lösemi tipi ALL'dir (Akut Lenfoblastik Lösemi). Her yaşın problemleri ayrıdır. Bunun nedenleri her zaman tespit edilemeyebiliyor.
 
 Gerçekleştirmek istediğiniz bir hayaliniz var mı?
 
Kanserin kesin tedavisini bulmak istiyorum. Pek çok kanseri zaten başarıyla tedavi edebiliyoruz. Kanser tedavilerindeki başarı oranını yükseltmek istiyorum. Ayrıca kök hücre tedavileriyle felç, Parkinson, inme ya da böbrek hastalıkları gibi sıkıntıları tedavi etmek istiyorum. Bunu başarabilirsek; mesela böbrek hastaları diyalize ya da organ nakline ihtiyaç duymaz. Diyabet tüm dünyada ciddi bir salgına dönüştü.

 

SABAH

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler