YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Bu hastalık geldi mi gitmez"
Daha çık kadınlarda görülen ve yaşam kalitesini ciddi orada etkileyen romatoid artritinde de tüm hastalıklarda olduğu gibi erken teşhis önemli
"Bu hastalık geldi mi gitmez"
14 Ekim 2010 / 16:43 Güncelleme: 14 Ekim 2010 / 16:43

Eklemlerde ağrı ve şişlikle kendini gösteren ve daha çok kadınları etkileyen romatoid artritin erken teşhis edilmesi halinde hastalığın ilerlemesinin durdurulabildiği belirtildi.
 

Antalya'da düzenlenen 11. Ulusal Romatoloji Kongresinde, hastaların yaşam kalitesini son derece olumsuz etkileyen romatoid artrit ile ilgili gelişmeler değerlendirildi.
 

Düzenlenen basın toplantısında konuşan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Hamuryudan, romatoid artritle ilgili bilgi verirken hastalığın daha çok kadınlarda görüldüğünü belirtti.
 

"BU HASTALIK GELDİ Mİ GİTMEZ"

Romatoid artritin iltihaplı romatizmal bir hastalık olduğunu, daha çok eklemleri tuttuğunu ifade eden Prof. Dr. Hamuryudan, ''Bu hastalık geldi mi gitmez ve bir ömür boyu sürer. İş gücü kaybı ve sakatlığa yol açar. Türkiye'de binde 36 gibi bir oranda görülüyor. Daha çok 30-50 yaş arasındaki kişileri etkiliyor. Hastalarda yaşam beklentisi 3-18 yıl arasında azalıyor. Hastaların yüzde 50'si 10 yılda çalışamaz hale geliyor'' dedi.
 

Hastalığın eklemlerde ağrı ve şişliğin yanı sıra yorgunluk, özellikle sabahları eklemlerde hareketsizlik ile kendini gösterdiğini vurgulayan Prof. Dr. Hamuryudan, ''Hastalığı erken dönemde yakalamak çok önemli. Uygun tedavi ile hastalığın belirti ve bulguları düzelir, eklem harabiyeti yavaşlar ve yaşam kalitesi artar'' diye konuştu. 
 
 AA

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler