YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu gıdaları yerken bir daha düşünmenizde fayda var!
Bu gıdaları yerken bir daha düşünmenizde fayda var!
Bu gıdaları yerken bir daha düşünmenizde fayda var!
20 Kasım 2008 / 15:51 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

En sevdiğiniz hamburgerlerin, tavuklu sandviçlerin ve kızartmaların çiftlikten masanıza kadar nasıl geliyor?


Amerika'da Ulusal Bilim Akademisi'nin araştırmaları sonucunda düzenlenen raporda, McDonald's, Wendy's ve Burger King'de sunulan menüler hakkında çok tartışılacak iddialar yer alıyor.


Etteki karbon ve nitrojen izotop miktarını ortaya çıkaran bir yöntem kullanan araştırmacı yazarlardan A. Hope Jahren ve Rebecca Kraft, hayvanların beslenme şeklini ve bu izotopların hangi koşullarda arttığını belirlemeye çalıştı. Araştırmaya göre, et ürünlerinde yüksek miktarlarda karbon ve nitrojen izotopu bulunurken, araştırmacılar sığır ve kümes hayvanlarının çoğunlukla onları çok kısa sürede şişmanlatan mısırla beslendiğini iddia ediyor.


Burger King ve McDonald's bu araştırmadaki açıklamaları reddetti. Wendy's şirketinin sözcüsü de hayvanların sağlığını korumak için şirketlerinde çok sıkı kurallar olduğunu söyledi.


2 yıllık bir sürede, araştırmacılar test etmek amacıyla ülke çapında 6 şehirde 480 porsiyon hamburger, tavuklu sandviç ve kızarmış patates satın aldılar. Tavuklar çoğunlukla mısır yemiyle beslenirken, tavuk örneklerinde sığırlardan daha az nitrojen seviyesi görüldü. Kızarmış tavuk örneklerinde restoranların tek kızartma yağı ya da birkaç yağdan oluşan bileşimler kullandıklarını gösteriyor. Wendy's restoranlarındaki kızartmaların bir çeşit yağ ya da kanola, soya, pamuk yağı ya da mısır yağı içerdiğini iddia ederken, çalışma bulguları ülke çapında mısır yağı tabanlı bir protokol oluştuğunu işaret ediyor.


McDonald's birincil tedarikçi firmalarını açıklarken, Wendy's şirketi rekabetçi sebepleri bahane ederek açıklamaya yanaşmıyor.


 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler