YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bu bile kilo aldırıyormuş!
Özellikle kadınlar "su içsem bile yarıyor" diye dertlenir. Her şeyin kilo aldırdığından yakınır. Bu görüşü kanıtlayacak nitelikte bir araştırma ABD''de yapıldı. Gece ışığa maruz kalmanın bile ''kilo aldırabileceği'' belirlendi.
Bu bile kilo aldırıyormuş!
11 Ekim 2010 / 23:51 Güncelleme: 11 Ekim 2010 / 23:51

ABD'nin Ohio Üniversitesi'nden Laura Fonken ve ekibinin fareler üzerinde yaptığı araştırma, günlük hareket ve yiyecek miktarında değişiklik olmasa da, gece, özellikle loş ışığa maruz kalan bu hayvanların kilo aldığını gösterdi.

Araştırmacılar, 8 hafta boyunca bazı fareleri gece ışığa maruz bıraktı. 8 haftanın sonunda bu farelerin beden kitle endeksinin, gece ışığa maruz kalmayan farelerinkinden yaklaşık yüzde 50 fazla olduğu görüldü.

Amerikan Bilimler Akademisi (PNAS) dergisinde yayımlanan araştırmada, gece sürekli ışığa maruz kalan ancak günün ''normal saatlerinde'' beslenmesine izin verilen değil, daha fazla beslenmese de, 24 saat boyunca ''ışıkta yaşayan'' ve istediklerinde beslenebilen farelerin şişmanladığı belirtildi.

Bu durumun insanlarda da geçerli olduğunu söylemek için erken olduğunu belirten bilim adamları, bazı araştırmaların gece yemek yemek ve şişmanlamak arasında bağlantı olduğunu gösterdiğini, dolayısıyla gece geç saatlerde çalışanların ya da televizyon izleyenlerin yine de tehlikenin farkında olması gerektiğini vurguladı. AA
 

SAĞLIK Kategorisindeki Diğer Haberler